Pápež odslúžil omšu u kardinála Becciu, ktorý pre finančný škandál abdikoval

0
pápež František (Foto: TASR/AP)

Pápež František vo štvrtok odslúžil v súkromí omšu s kardinálom, ktorý pred niekoľkými mesiacmi nečakane abdikoval. Podľa agentúry AFP šlo zjavne o gesto zmierenia medzi obomi duchovnými.

Kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, bol terčom podozrení a obvinení, že tuneloval vatikánske charitatívne fondy, aby takto finančne pomohol svojim súrodencom.

V noci na piatok Becciu vo vyhlásení pre vatikánskych novinárov informoval, že pápež František ho vo štvrtok navštívil a slávil omšu v kaplnke jeho súkromného bytu.

Vatikánsky zdroj uviedol, že neprináleží komentovať pápežove “súkromné záväzky”, ale dodal, že “otcovské gesto, ako je toto, sa v deň, ako je Zelený štvrtok, nezdá byť čudné.”

Omša na Zelený štvrtok je spomienkou na poslednú večeru Ježiša s 12 apoštolmi a začína sa ňou Veľkonočné trojdnie Ježišovho umučenia a zmŕtvychvstania, ktorého vyvrcholením je na Bielu sobotu Veľkonočná vigília a nedeľa Ježišovho zmŕtvychvstania.

Omšu Zeleného štvrtka pápež zvyčajne slávi verejne, ale tento rok túto úlohu delegoval na dekana kardinálskeho kolégia Giovanniho Battistu Re, ktorý ju odslúžil v Bazilike svätého Jána v Lateráne v Ríme. V súlade s platnými protipandemickými opatreniami bola účasť na nej obmedzená.

Podľa viacerých médií Becciu poskytol najmenej 600.000 eur charitatívnej organizácii, ktorú vedie jeho brat na Sardínii. Kardinál však podľa AP uviedol, že peniaze boli vyplatené miestnej pobočke katolíckej charity Caritas.

Becciu údajne takisto zabezpečil dohody v hodnote “státisícov eur” pre spoločnosť, ktorú vedie jeho ďalší brat. Táto spoločnosť, ktorá dodáva dvere a okná, pracovala pre veľvyslanectvo Vatikánu v Egypte a aj vatikánske veľvyslanectvo na Kube v čase, keď tam Becciu pôsobil ako vyslanec.

Kardinál bol spájaný aj vyšetrovaním finančného škandálu, ktorý sa týka pre Vatikán nevýhodného nákupu luxusných nehnuteľnosti v londýnskej štvrti Chelsea .

Vlani v septembri Becciu nečakane odstúpil z funkcie prefekta Kongregácie pre kauzy svätých a vzdal sa aj svojich kardinálskych výsad vrátane práva zúčastňovať sa na voľbe nového pápeža. Pápež, ktorý ho údajne k tomuto kroku dotlačil, jeho abdikáciu prijal. Becciu však všetky obvinenia odmieta.
      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu