Mesík: WHO a ivermectin? To je len ďalšia fáza urputnej vojny veľkého farmakobiznisu

1
Juraj Mesík, analytik globálnych trendov a rizík (Foto:TASR)

Obchodné záujmy nadovšetko – to si myslí v skratke analytik globálnych rizík Juraj Mesík o aktuálnom stanovisku WHO k ivermectinu. “Prekvapujúce by bolo opačné stanovisko – keby sa WHO s jej výlučne politicky nominovaným vedením dokázala zachovať v súlade s poznatkami vedy a nie v súlade so záujmami veľkého biznisu,” vyhlásil Mesík pre ParlamentneListy.sk.

Pán Mesík, je tu koniec ivermectinu pri liečbe covid-19? Pýtam sa, lebo Svetová zdravotnícka organizácia zareagovala na množstvo tvrdení okolo tohto lacného prípravku vyvinutého proti parazitom a vydala odporúčania. Uvádza v nich, že ivermectin by sa mal používať u pacientov s covidom iba v klinickom testovaní. Podľa WHO existujú iba “veľmi neisté dôkazy” o účinkoch ivermectinu na úmrtnosť, hospitalizáciu a vyliečenie sa z nákazy koronavírusom. Takže čo na to hovoríte vy, ktorý ivermectin, naopak, dlhodobo sledujete a odporúčate? Je koniec?

Vyhlásenie WHO celkom iste nie je žiadny koniec ivermectinu – je to len ďalšia fáza urputnej vojny veľkého farmakobiznisu proti neprijateľne účinnej, lacnej a bezpečnej látke na liečbu covidu. Nevyhovuje proste obchodným záujmom. Prekvapujúce by bolo opačné stanovisko – keby sa WHO s jej výlučne politicky nominovaným vedením dokázala zachovať v súlade s poznatkami vedy a nie v súlade so záujmami veľkého biznisu.

O čo sa opierate pri svojich kritických tvrdeniach proti WHO?

V tejto chvíli je k dispozícii 82 vedeckých štúdií a metaanalýz, z ktorých už 42 prešlo cez peer review process, 26 bolo RTC štúdií a 49 malo kontrolné skupiny, ktoré sumárne dospeli k záveru, že použitie ivermectinu v profylaxii má stredný pozitívny účinok 89%, pri včasnej liečbe covidu zlepšuje výsledky o 80% a sumárne pri nich došlo k zníženiu úmrtnosti o 76%. Neexistuje žiadne iné všeobecne dostupné, lacné  a bezpečné liečivo s čo len porovnateľnými účinkami pri prevencii a liečbe covidu ako má ivermectin.

Takže je to podľa vás čisto obchodná záležitosť a tieto usmernenia a odporúčania WHO sú motivované inak ako odborne? V čase celosvetovej pandémie?

Politické vedenie WHO zlyhalo v januári, vo februári aj v marci 2020, keď dlhé týždne váhalo s vyhlásením pandémie, aby neohrozilo ekonomické záujmy leteckého, turistického a ďalšieho biznisu. Politické vedenie WHO vtedy otvorilo cestu k rozšíreniu vírusu do celého sveta, cestu k smrteľnej pandémii, ktorá dodnes oficiálne zabila skoro 3 milióny ľudí a poškodila zdravie desiatok miliónov.

31. marca 2021 politici z WHO len naviazali na tú istú “business first!” politiku. Jej dôsledky budú rovnako smrteľné, ako bolo smrteľné zlyhanie vedenia WHO začiatkom roku 2020, keď mohla zodpovedná a veľkým obchodným záujmom nepodriadená práca WHO svet uchrániť pred pandémiou.

- Reklama -

1 komentár

  1. Žiaľ, na Slovensku sa tak ako v mnohých civilizovaných krajinách, ivermektin v boji s koronavírusom neodporúča, alebo aspoň spochybňuje. Dá sa predpokladať, že po neodporúčaní EMA sa “križiacka výprava” proti tomuto lieku zintenzívni. Napriek tomu, že niektorí špičkoví odborníci ho odporúčajú a majú s ním pozitívne skúsenosti. Bolo by dobré vedieť, koľkým z tých pacientov, ktorí na Slovensku na covid-19 zomreli, bol počas liečby ivermektin podaný. V lekárskych záznamoch to musí byť uvedené. Dodnes som však nezaznamenal, žeby takýto údaj bol niekde zverejnený. J. Mesík má pravdu. Biznis za miliardy ba bilióny dolárov nesmie byť zmarený kvôli lacnému ivermektínu.

Comments are closed.