Spravodajca BBC po vyhrážkach opustil Čínu a presunul sa na Taiwan

0
Reportér BBC John Sudworth opustil Čínu kvôli tlaku a vyhrážkam tamojších úradov. Informoval o tom samotný reportér. (Foto: TASR/AP)

Korešpondent britskej stanice BBC John Sudworth opustil pre obavy o svoju bezpečnosť Čínu a odteraz bude o krajine informovať z Taiwanu. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie BBC.

Klub zahraničných spravodajcov v Číne (FCC) uviedol, že Sudworth opustil krajinu narýchlo minulý týždeň, keďže sa “obával o svoju bezpečnosť, ako aj o bezpečnosť svojej rodiny”.

“Johnove správy odhalili pravdy, o ktorých čínske úrady nechceli, aby sa svet dozvedel,” uviedla BBC. Spravodajská stanica na svojej webovej stránke zverejnila informáciu, že Sudworth a jeho tím čelili pri výkone svojej práce sledovaniu, jej bráneniu a zastrašovaniu.

Spolu so Sudworthom odišla na Taiwan aj jeho manželka Yvonne Murrayová, spravodajkyňa írskej stanice RTÉ.

FCC dodal, že ide zjavne o odplatu za Sudworthove reportáže z čínskej oblasti Sin-ťiang, kde sa Peking podľa ľudskoprávnych aktivistov pokúša násilne asimilovať Ujgurov v prevýchovných centrách. Sudworth z Číny informoval aj o pandémii či o ďalších citlivých témach.

Čína vo februári zakázala na svojom území vysielanie britskej televíznej stanice BBC World News. Táto stanica sa tak pridala k ďalším médiám a webovým stránkam, ako sú Google, Facebook, Twitter, Wikipedia a Instagram, ktoré nie sú v Číne dostupné.

- Reklama -