nedeľa, 13 júna, 2021
14.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Katalánsky parlament opäť nepotvrdil Aragonesa ako šéfa regionálnej vlády

Katalánsky parlament opäť nepotvrdil Aragonesa ako šéfa regionálnej vlády

Katalánsky parlament v utorkovom hlasovaní opätovne nepotvrdil Pereho Aragonesa vo funkcii predsedu vlády, informovala agentúra AFP.

Aragonesa podporilo len 33 poslancov jeho strany Republikánska ľavica Katalánska (ERC) a deväť zákonodarcov Kandidátky ľudovej jednoty (CUP). Proti hlasovalo 61 poslancov. Na potvrdenie vo funkcii potreboval jednoduchú väčšinu hlasov v 135-člennom parlamente, pripomína AFP.

Blok Spoločne pre Katalánsko (Junts per Catalunya – JxCAT) s 32 poslancami sa zdržal hlasovania rovnako ako v prvom hlasovaní v piatok, keď Aragones na potvrdenie potreboval nadpolovičnú väčšinu – 68 hlasov.

Katalánsky parlament má teraz necelé dva mesiace na to, aby zvolil svojho predsedu. Inak budú vyhlásené nové voľby. Tie by sa v takom prípade mali uskutočniť v júli, píše na svojej webovej stránke denník El Mundo.

ERC, CUP a JxCAT podporujú nezávislosť Katalánska a vo februárových parlamentných voľbách posilnili svoju väčšinu v parlamente ziskom 74 kresiel. JxCAT však nesúhlasí s postojom, ktorý ERC zastáva voči španielskej ústrednej vláde od nevydareného pokusu v vyhlásenie nezávislosti v roku 2017, píše AFP.

ERC menšinovej vláde španielskeho premiéra Petra Sáncheza poskytuje podporu potrebnú na schválenie zákonov v španielskom parlamente. JxCAT, na ktorej čele je bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont, si chce voči vláde udržať viac konfrontačný postoj.

Po protiústavnom referende o nezávislosti uvalil Madrid na jeseň 2017 na Katalánsko nútenú správu. Pri moci v Madride vtedy bola konzervatívna vláda vedená premiérom Marianom Rajoyom. Bývalý regionálny prezident Puigdemont následne utiekol do Belgicka, kde žije v exile.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 23:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -