Suchoba sa priznal v kauzách Očistec a Mýtnik, vypovedá z Abú Zabí

0
Michal Suchoba Foto: (TASR)

Obvinený Michal S. sa priznal v kauzách Očistec a Mýtnik ku skutkom, ktoré sú mu kladené za vinu. V prípade kauzy Očistec ide o korupčný trestný čin, v kauze Mýtnik o trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. TASR to uviedol právny zástupca Michala S. Miroslav Ivanovič.

 “Čo sa týka kauzy Mýtnik, tam poskytol vyšetrovateľovi iný dejový sled okolností, ako ich vnímal on zo svojho pohľadu,” spresnil obhajca. Dodal, že tieto okolnosti budú predmetom ďalšieho vyšetrovania.

 Výsluch sa uskutočnil v sobotu prostredníctvom telemostu. “Tým, že sa klient nenachádzal na policajnej stanici fyzicky, prebiehal prenos obrazu a zvuku prostredníctvom telemostu. Kolegyňa bola na úkone v Abú Zabí, na slovenskej ambasáde. My sme sa zúčastnili na úkone s ostatnými obhajcami na Slovensku,” dodal Ivanovič.

Možný návrat Michala S. zo Spojených arabských emirátov (SAE) na Slovensko nevedel bližšie určiť. “Keďže mu ešte nevrátili cestovné doklady a prebieha tam extradičné konanie, táto otázka je otvorená. Ťažko predpokladať, ako sa klient rozhodne a aké budú následné kroky,” podotkol.

Podnikateľ Michal S. bol vo februári zadržaný v SAE na základe medzinárodného zatykača. “Po zadržaní cestovného pasu bol prepustený, lebo neporušil žiadne miestne zákony. Ďalší postup je preveriť, či ho je možné za skutok spáchaný na Slovensku stíhať aj v zahraničí. Konanie prebieha, je to komplikovanejší proces,” dodal Ivanovič s tým, že nevie predpokladať závery tohto konania.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta B. mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor G., exriaditeľ NAKA Peter H., ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan K.

V rámci kauzy Mýtnik Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslal do väzby piatich obvinených. Konkrétne exšéfa finančnej správy Františka I., podnikateľa Jozefa B., jeho brata Petra B., Janu R. a tiež bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana G. Ich obvinenia sa podľa polície týkajú trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupciou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu