Maďarsko: Za šírenie nákazy môže britský variant nového druhu koronavírusu

0
Zdravotníčka očkuje pacientku prvou dávkou ruskej vakcíny Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 v centrálnej nemocnici v maďarskom meste Békešská Čaba 25. marca 2021. (Foto: TASR/AP)

Takmer všetky prípady ochorenia COVID-19 spôsobuje v Maďarsku už britský variant nového druhu koronavírusu, vyhlásila vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová. Podľa agentúry MTI dodala, že krajina sa nachádza v mimoriadne intenzívnej fáze tretej vlny koronavírusovej pandémie.

“Za posledný deň zomrelo aj napriek mimoriadnemu úsiliu zdravotníkov 272 chorých (najviac od vypuknutia koronavírusovej pandémie) a mnohých treba hospitalizovať. Príčinou je dominancia britského variantu koronavírusu,” dodala šéfka zdravotnej služby.

Podľa jej slov začiatkom marca identifikovali v Maďarsku britskú mutáciu vo vyše 70 percentách prípadov nákazy, teraz však spôsobuje už takmer všetky koronavírusové infekcie.

Müllerová zdôraznila, že britské, africké a brazílske varianty sú podstatne infekčnejšie než pôvodný variant vírusu SARS-CoV-2. Navyše covidové ochorenie spôsobené mutáciami, má u pacientov radikálnejší priebeh.

Počet aktuálne nakazených stúpol za uplynulý deň o 3602 potvrdených prípadov na 196.553. Hospitalizovaných je 11.760 pacientov, pričom umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 1467 z nich. 

Doterajšou bilanciou pandémie v Maďarsku je 603.347 infikovaných a 19.224 úmrtí.

- Reklama -