Borrell a Stoltenberg: EÚ a NATO sa môžu dopĺňať v prístupe voči Rusku

0
Ministri zahraničných vecí členských krajín NATO počas zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí v Bruseli 24. marca 2021. (Foto: TASR)

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v stredu vyzval, aby EÚ a Severoatlantická aliancia spoločne čelili čoraz autoritatívnemu Rusku, a to vždy, keď Kremeľ porušuje medzinárodné právo.

Šéf diplomacie EÚ to uviedol v rámci svojho vystúpenia na zasadnutí ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli, v rámci tematického bloku o vzťahoch s Ruskou federáciou.

Súčasné Rusko sa podľa Borrella odkláňa od európskych hodnôt a stáva sa “čoraz autoritatívnejšou krajinou”, na čo musí EÚ reagovať a spolupracovať pri tom aj s partnermi s NATO.

V tejto súvislosti spomenul otrávenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, dezinformačné kampane a kybernetické útoky či porušovanie minských dohôd, ktoré majú udržiavať prímerie vo východnej Ukrajine.

V podobnom duchu sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, keď uviedol, že EÚ aj Aliancia čelia zo strany Ruska rovnakým výzvam.

“Ani NATO, ani Európska únia nemajú všetky nástroje, aby sme týmto výzvam čelili, ale spoločne sa môžeme navzájom dopĺňať,” povedal Stoltenberg.

Podľa Borrella však treba aj napriek súčasnému napätiu hľadať kanály na komunikáciu s Moskvou.

“Rusko je sused, nebezpečný sused, ale musíme s ním komunikovať v otázkach, kde máme spoločné záujmy, ako napríklad jadrová dohoda s Iránom alebo klimatické zmeny,” uviedol šéf diplomacie EÚ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu