Srí Lanka chce zaviesť zákaz nosenia burky

0
Moslimka, ktorá má tvár zahalenú burkou, kráča ulicami najväčšieho srílanského mesta Kolombo v sobotu 13. marca 2021. Vláda na Srí Lanke schválila zákaz zahaľovania tváre. Dočasný zákaz platil na ostrove po teroristických útokoch v apríli 2019. Foto: TASR/AP

Srí Lanka v sobotu oznámila, že plánuje zaviesť zákaz nosenia burky – tradičného odevu žien v niektorých moslimských krajinách, zahaľujúceho celú postavu od hlavy až po päty a len so sieťkovým otvorom na oči. V krajine sa tiež zatvorí viac ako 1000 islamských škôl.

Návrh ešte musí schváliť parlament, informovala agentúra AP.

Nosenie buriek bolo v roku 2019 dočasne zakázané po bombových útokoch, ktorých terčom boli kostoly a hotely v metropole Kolombo a v mestách Negombo a Battikalóa. Zahynulo pri nich vyše 250 ľudí. K zodpovednosti za útoky sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), vykonali ich však miestne zradikalizované moslimské skupiny.

Srílanská vláda zároveň oznámila, že zatvorí viac ako 1000 tzv. madras (islamských náboženských škôl vyššieho typu, pozn. TASR). Tie podľa ministerstva pre vnútornú bezpečnosť nie sú registrované na úradoch a neriadia sa národnou vzdelávacou politikou.

Na Srí Lanke žije 22 miliónov obyvateľov, z čoho najviac, 70 percent, predstavujú budhisti. Vyše 12 percent tvoria hinduisti, deväť percent moslimovia a viac než sedem percent kresťania.