nedeľa, 27 novembra, 2022
3.8 C
Bratislava
ÚvodArénaHaulík: Vládna kríza? Toto tu bude neustále. Nie sú to štandardné politické...

Haulík: Vládna kríza? Toto tu bude neustále. Nie sú to štandardné politické strany, nemajú štandardné vzťahy, je to ako na žúre

„Strana je aj o tom, že to má nejakú fazónu, má to nejakú štábnu kultúru, toto ale je také divoké, ako keď sa stretne na nejakom žúre pár ľudí a žúrujú,” objasňuje sociológ Pavel Haulík správanie strán vo vládnej koalícii. 

SaS tento víkend rokuje o tom, či ostane vo vládnej koalícii. Je to také paradoxné, lebo ešte vo štvrtok na obed predseda SaS Sulík vyhlásil, že vládna kríza sa skončila a stačila jedna tlačovka Igora Matoviča, aby sa obnovila… Vy tomu rozumiete, pán Haulík? 

To je to, čo tvrdím od začiatku a stále: toto nie sú štandardné politické strany. To sa len tvári, že je politická strana a preto aj vzťahy medzi nimi sú iné, ako by boli medzi štandardnými politickými stranami. 

Takže to sa neskončí podľa vás? 

Toto sa dá čakať, že bude bežať neustále, pretože tam chýbajú nejaké vzorce. Strana je aj o tom, že to má nejakú fazónu, má to nejakú štábnu kultúru, toto však je také divoké, ako keď sa stretne na nejakom žúre pár ľudí a žúrujú. 

V každom prípade prišiel o post minister zdravotníctva Marek Krajčí, ministerka Kolíková mala spísať Memorandum dobrého vládnutia… Ale už pár hodín po dohode vyhlásili Za ľudí a SaS, že vlastne kríza sa neskončila a rokovania pokračujú, lebo premiér Matovič porušil dohodu na prvej tlačovke. Minister Heger odkázal, že ich požiadavka na odvolanie Krajčího bola splnená a dohoda je tým splnená tiež. Ako hodnotíte v podstate už to, že sa strany tak rýchlo dohodli už na prvom stretnutí a vlastne žiadna veľká rekonštrukcia vlády sa nekonala?

Ak sa chceli tváriť, že si zachovali tvár, museli urobiť nejakú kozmetickú zmenu. Nedalo sa povedať, že všetko je ok, ideme ďalej bez akejkoľvek zmeny, bolo potrebné premaľovať fasádu.

Kým politici SaS sú jednotní, o Za ľudí to neplatí a minimálne dvaja poslanci avizovali odchod z koalície, ak premiérom ostane Igor Matovič. Za ľudí sa nám rozpadá pred očami, nie?

Opäť – je to vec, ktorá bola naštartovaná už dávno. Mala to byť vládna premiérska strana, z ktorej ostal prívesok pri Igorovi, a sú tam ľudia, ktorým to nie celkom vyhovuje. Tento subjekt je neživotaschopný a k takýmto zmenám tam bude dochádzať. Je to rozdiel oproti napríklad najväčšej strane v parlamente OĽANO, kde poslanci od začiatku vedeli, do čoho idú. Takže v Za ľudí čakám, že sa to pokojne môže rozpadnúť.

Títo nezaradení poslanci môžu vytvoriť možno vlastnú stranu alebo sa niekam pridať?

Práve rozpad Za ľudí môže byť tým, na základe čoho vznikne nové politické zoskupenie alebo sa pridajú k progresívnym… Táto kríza určite nie je posledná a pokus o to, ako dostať na čelo niekoho iného, ako je Igor Matovič, to bude pokračovať.

Nedávno odišla zo SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová. Povedala, že nezvládla formu tlačovky o prepadnutej miliarde z eurofondov, nie že nezvládla obsah… Je tá forma skutočne taká kľúčová?

Obsah nikoho nezaujíma. 95 percent a viac percent netuší o čom by mala byť politika. Dneska je to nastavené na reality show. Politici hrajú pre masy divadielka, vybuchujú vášne, ale obsah uniká. To nie je o spôsobe fungovania krajiny, o budúcnosti, je to o náhodných veciach, ktoré dokážu zaujať a zatiaľ to stačí. Dlhodobo je to však podľa mňa neudržateľné a skončí to inak, ako si dnes mnohí predstavujú.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -