Mexiko: Protesty počas MDŽ si vyžiadali 19 zranených

0
Ženy útočia na ochranné štíty policajtov počas protestov proti rodovo podmienenému násiliu na ženách pred Národným palácom, ktorý je sídlom vlády v mexickej metropole v pondelok 8. marca 2021. V Mexiku bolo vlani zavraždených viac ako 3700 žien vrátane 967 prípadov, ktoré boli klasifikované ako zabitie z dôvodu rodu či femicída. Domáce násilie sa navyše zvýšilo počas pandémie nového koronavírusu. (Foto: TASR/AP)

Pätnásť policajtov a štyria civilisti utrpeli zranenia počas pondelňajších protestov v mexickej metropole, kde tisíce ľudí demonštrovali proti rodovo podmienenému násiliu na ženách. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo pre verejnú bezpečnosť.

Feministické skupiny vyšli do ulíc na Medzinárodný deň žien a žiadali zastavenie vrážd a zneužívania žien v krajine, kde každý deň násilne zabijú desať žien.

V metropole Mexiko pochodovali demonštranti k Národnému palácu, ktorý je sídlom vlády. Ten pred konaním protestu bezpečnostné zložky obohnali plotom. Po tom, čo aktivisti strhli časť oplotenia, polícia použila na rozohnanie davu slzotvorný plyn.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador tento plot zdôvodnil potrebou zabrániť násilnostiam počas protestov. Organizácie obhajujúce práva žien ho však kriticky nazvali “múrom hanby”.

“Milujeme život a chceme mier,” povedal ľavicový líder krajiny Obrador, ktorý z podnecovania protestných pochodov obvinil “konzervatívcov”, ktorí stoja v opozícii voči jeho vláde.

Okrem 19 zranených boli zadržané i štyri fotografky, ktoré policajti na stanici metra zhodili na zem a spútali, keď sa chystali pokrývať protest, uviedla jedna z novinárok na Twitteri.

Ministerstvo pre verejnú bezpečnosť v reakcii uviedlo, že policajt, ktorý vydal nariadenie na zatknutie štvorice žien, bol suspendovaný, rovnako ako policajti, ktorí sa objavili vo videách na sociálnych sieťach.

V Mexiku bolo vlani zavraždených viac ako 3700 žien vrátane 967 prípadov, ktoré boli klasifikované ako zabitie z dôvodu rodu či femicída. Domáce násilie sa navyše zvýšilo počas pandémie nového koronavírusu.

- Reklama -