Biden sa virtuálne stretne s mexickým prezidentom Obradrom

0
Joe Biden, prezident USA (Foto: TASR/AP)

Americký prezident Joe Biden absolvuje 1. marca svoju druhú “virtuálnu” schôdzku so zahraničným lídrom, tentoraz so svojím mexickým náprotivkom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom, oznámila v piatok hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.
     

 Podľa agentúry AFP hovorkyňa uviedla, že táto “virtuálna schôdzka” sa bude týkať spolupráce v oblasti migrácie, spoločného rozvojového úsilia v južnom Mexiku a Strednej Amerike, boja proti koronavírusu a hospodárskej spolupráce.
      

Kancelária mexického prezidenta informovala, že obaja prezidenti “budú hovoriť o spoločnej vízii a cieľoch” vrátane “mechanizmov spolupráce pri riešení štrukturálnych príčin migrácie na severe Strednej Ameriky a v južnom Mexiku”.
     

 Migrácia sa stala ústrednou otázkou vo vzťahoch medzi Mexikom a Spojenými štátmi, ktoré majú 3200 kilometrov dlhú spoločnú hranicu.
     

 Za vlády Bidenovho predchodcu, republikána Donalda Trumpa, Mexiko – pod hrozbou uvalenia ciel – súhlasilo s tým, že ľudí, ktorí požiadali v USA o azyl, ponechá na svojom území, kým budú úrady ich prípady vybavovať.
     

 Bidenovo prvé virtuálne stretnutie sa uskutočnilo v utorok, keď hovoril s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Biden opätovne potvrdil úzke väzby USA s Kanadou, ktoré boli za Trumpa napäté, zatiaľ čo Trudeau označil priateľstvo medzi oboma krajinami za “vynikajúce”, dodala AFP.

- Reklama -