Krajčí: Uvoľnenie opatrení by prudko zhoršilo situáciu

0
zľava minister zdravotníctva Marek Krajčí a premiér Igor Matovič (obaja OĽaNO) Foto: TASR

Situácia s počtom nových prípadov aj hospitalizovaných v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku mierne zhoršuje. Sedemdňový priemer nových prípadov je aktuálne 5089, v nemocniciach je hospitalizovaných 4017 ľudí. Informoval o tom v utorok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), podľa ktorého by uvoľnenie aktuálnych opatrení spôsobilo prudké zhoršenie situácie.

Negatívny antigénový test podľa Krajčího neznamená, že ľudia nemajú koronavírus. Negatívny antigénový test môže znamenať, že na “50 percent nie ste infekční”. Minister zároveň vyzval ľudí, aby v prípade, že zistia svoju pozitivitu, dali vedieť svojim kontaktom za posledných 5 dní. “Ak by toto ľudia dodržiavali, masívne testovanie by malo zmysel,“ povedal.

Na Slovensku bude aj na budúci týždeň platiť štvrtý stupeň varovania podľa COVID automatu. Z pohľadu regiónov počet okresov v štvrtom, teda v čiernom stupni varovania stúpne na 20. Ide o okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. V treťom – bordovom stupni bude 53 okresov. “Červených regiónov je v súčasnosti už iba 6,” vyhlásil Krajčí.

Čo sa týka očkovania, najlepšia zaočkovanosť je v Bratislavskom kraji, celkovo je na Slovensku zaočkovaných okolo 7 percent ľudí, povedal Krajčí. Dodávky vakcín sú podľa neho pomalé, momentálne máme 22 000 vakcín od Moderny na preočkovanie, vakcín od AstraZeneca je 20 000, pravidelne každý týždeň chodí 51 800 dávok od Pfizer/BioNTech.

“Je tam viacero dôvodov, v prípade, že sa rozhodnem to urobiť, potrebujeme doladiť zmluvu s Ruskou federáciou,” uviedol Krajčí, prečo váha s ruskou vakcínou Sputnik V. Chcel by mať tiež súhlas celej vlády. Sputnik by bol súčasťou klinického testovania, teda každý, kto by sa ním očkoval, by podpísal že si je vedomý tohoto stavu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu