USA: Biden s Harrisovou si uctili minútou ticha zosnulých na COVID-19

0
Na snímke zľava americký prezident Joe Biden, prvá dáma Spojených štátov Jill Bidenová, americká viceprezidentka Kamala Harrisová a jej manžel Doug Emhoff stoja počas minúty ticha na pamiatku pol milióna Američanov, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19 pred Bielym domom vo Washingtone v pondelok 22. februára 2021

Americký prezident Joe Biden označil pondelok ako smutný míľnik vyše 500.000 mŕtvych na ochorenie COVID-19 v USA za “srdcervúci” a vyzval krajinu, aby sa zjednotila v boji proti pandémii.
     

 “Viem, aké to je,” povedal Biden v televíznom príhovore k Američanom. Prezident tým myslel tragédie v minulosti svojej vlastnej rodiny, uviedla tlačová agentúra AFP.
   

   “Žiadam všetkých Američanov, aby pamätali na tých, ktorých sme stratili, a na tých, ktorí tu po nich zostali,” uviedol Biden. “Takisto žiadam všetkých, aby sa stále správali obozretne, aby zachovávali sociálny odstup, nosili rúška, dali sa zaočkovať,” apeloval.
    

  Biden spolu so svojou manželkou Jill, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a jej manželom Dougom Emhoffom potom stáli pred Bielym domom a minútou ticha si uctili zosnulých pri 500 sviečkach, ktoré predstavovali obrovský počet obetí pandémie.
   

   Kapela amerických námorných síl zahrala skladbu “Amazing Grace”, ktorá tradične zaznieva na pietnych aktoch.
    

 V pondelok už skôr boli na pol žrde spustené vlajky nad Bielym domom a na federálnych budovách v celej krajine, aj na veľvyslanectvách po celom svete. Spojené štáty majú najvyšší počet úmrtí na koronavírus na svete.
     

 Biden vyzval Američanov, aby smútili a pamätali na tých, čo zomreli, ale aby si zároveň zachovali odhodlanie.
     

 “Ako národ nemôžeme a nesmieme dovoliť, aby to pokračovalo,” vyhlásil prezident.
   

   “Musíme skoncovať s politikou a dezinformáciami, ktoré rozdeľujú rodiny, komunity. Musíme bojovať spoločne ako jeden národ, ako Spojené štáty americké,” zdôraznil.

- Reklama -