Ghannamová: Klienta naložili do sanitky a vzápätí príkaz zhora, že „TO majú vyložiť“, lebo nemocnica nemá lôžka

1
Anna Ghannamová, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR (Autor: Ivona Orešková)

“Vláda to nezvláda. Je čas na vyvodenie zodpovednosti a čas na angažovanie nepolitického krízového manažéra, ktorému vláda zverí riadenie boja s Covidom-19,” hovorí pre ParlamentneListy.sk Anna Ghannamová, predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR. Zaočkovaná je v tejto chvíli podľa nej len pätina z prihlásených zariadení sociálnych služieb.

Asociácia má aké skúsenosti s očkovaním seniorov? Nedávno ste kritizovali, že ide o pomalý proces, je to najohrozenejšia skupina ľudí, je to už lepšie?

Ak sa výjazdová očkovacia skupina (VOS) dostaví na dohodnutý termín do zariadenia sociálnych služieb (ZSS), tak proces ide už veľmi rýchlo, keďže jednotky sú zložené z výborných profesionálov a zariadenia si väčšinu dokumentácie pripravia vopred.  Osobne som mala skúsenosť so skupinu z fakultnej bratislavskej nemocnice, ktorú viedla samotná riaditeľka nemocnice Renáta Vandriaková a celý jej tím bol úplne skvelý. Odborníčky na svojom mieste a veľmi láskavé k seniorom, ktorí vďaka ich prístupu zvládli očkovanie v pohode, napriek ich ťažkých aj psychiatrickým diagnózam. Problém vidím skôr v pomalosti prideľovania termínov pre jednotlivé zariadenia, čo má na starosti MZ SR. Do včerajška sa na MPSVR SR prihlásilo 563 zariadení, ktoré požiadali o VOS a do minulého pondelka bolo zaočkovaných len 104 zariadení a objednané termíny malo ďaších 80 zariadení. To je len pätina z prihlásených. Najhoršie je, že ten zvyšok zariadení nemá žiadne informácie, žiadnu spätnú väzbu z MZ SR a netušia či to bude o 3 týždne, alebo o 3 mesiace.

Napríklad jedno zariadenie pri Topoľčanoch bolo celkovo prihlásené v poradí ako druhé na celom Slovensku a dodnes nemajú termín. Proaktívne sme volali do nitrianskej nemocnice, keďže ide o Nitriansky samosprávny kraj a šokujúco sme sa dozvedeli, že nitrianska nemocnica bude chodiť iba do zariadení v nitrianskom okrese a keďže topoľčianska nemocnica vraj VOS nemá, tak vlastne zariadenia v okolí Topoľčian čakali na termín úplne márne. Nitrianska koordinátorka našej asociácie mala veľmi dobrú skúsenosť s levickou nemocnicou, tak zavolala riaditeľovi a ten prejavil ochotu vyslať VOS-ku aj do zariadení v okolí Topoľčian, ale potrebujú, aby túto ich ochotu odobrilo MZ SR. Tak o to ministra Krajčího prosíme. Aj toto je dôkaz, že naša asociácia nehľadá vinníkov, ale riešenia. Verím, že takto to pochopí aj MZ SR.

Ako reagovali doteraz zaočkovaní klienti na vakcíny – všetko v poriadku, alebo sa vyskytli aj nejaké problémy? Očkovaní sú všetci, alebo sú niektorí trebárs aj proti?

Nemáme informácie o nejakých závažných problémoch spojených s očkovaním, okrem toho známeho jedného medializovaného, ale neviem či išlo o klienta v zariadení. Príznaky boli mierne, pri očkovaní bežné a konkrétne klienti môjho zariadenia nemali žiaden problém. Očkovaní sú tí, ktorí súhlasia a ktorých lekár nekonštatoval nejakú závažnú kontraindikáciu. Seniorskí klienti ZSS väčšinou s očkovaním súhlasia. Možno aspoň malý obraz poskytnú výsledky prieskumu, ktorý sme realizovali medzi našimi členmi koncom minulého roka. Z jeho výsledkov vyplynulo, že z klientov sa chce dať očkovať 75% a zo zamestnancov 45%. Faktom ale je, že po v mesiaci január sa tie čísla a teda ochota zaočkovať sa u zamestnancov ešte  zvyšovala, keď videli, že tí zaočkovaní sú v poriadku. Máme veľa zariadení, kde sa dalo zaočkovať 100% zamestnancov a 90% klientov.  Ak by takéto čísla mala celá krajina, tak by sme vyhrali. Teda pri dostatočnom množstve vakcín… Ale to už je iný problém.

Veľa sa teraz rieši ruská vakcína Sputnik V,  bolo by to pre vaše zariadenia šťastné  riešenie?  

Nie som epidemiologička ani virologička, takže si neosobujem mať na to adekvátny odborný názor. Preto sa môžem vyjadriť len ako nezdravotník: ak vakcína prejde riadnym schvaľovacím procesom ako ostatné, tak v tom nevidím absolútne žiaden problém. V prípade, že nebude mať schválenie EÚ, ale len nášho úradu a občania budú mať možnosť si ju napriek tomu zvoliť, je to už asi na tých ľuďoch, či to risknú.  Ak ale nebude mať odsúhlasenie cez EÚ do zariadení sociálnych služieb by som ju asi neriskovala dávať.

Na sociálnej sieti ste uviedli,  že je problém  s hospitalizáciou  seniorov s ochorením covid-19. Skutočne  máte skúsenosti,  že nemocnice pre  nedostatok  miesta seniorov nezoberú? Ak áno, ako to riešite a ako ich liečite?

Nemôžem to zovšeobecniť na všetky nemocnice a teda nebudem paušalizovať. Riaditeľka zariadenia sociálnych služieb v Senci sa mi sťažovala na veľmi nepríjemnú skúsenosť tento týždeň, keď piatim z ich Covidom nakazeným klientom už nestačil ani kyslíkový prístroj, ktorý im zapožičali z BSK a tak volali RZP. Lekár RZP tiež usúdil, že je už nutná hospitalizácia do nemocnice, ale z centrály dostal príkaz, aby riaditeľka vybrala jedného z tých piatich, ktorý má šancu prežiť. Riaditeľka to odmietla, lebo ona nie je lekár, aby vynášala takéto rozhodnutia. Tak rozhodla RZP, klienta naložili do sanitky a vzápätí ďalší príkaz zhora, že „TO majú vyložiť“, lebo nemocnica nemá lôžka. Znova ho vyložili aj toho jedného „vybraného“. Ale to už riaditeľka naozaj rázne zasiahla a pod jej osobným nátlakom napokon odviezli všetkým piatich. V takýchto prípadoch ide ale o život a teda aj o čas. Ak teda MZ SR vie, že má takúto situáciu, tak už dávno malo stavať poľnú nemocnicu, alebo zatlačiť na súkromné, aby si plnili občiansku a zdravotnícku a aj ľudskú povinnosť v núdzovom stave. Ústava SR jasne hovorí o povinnosti poskytnúť občanovi základnú zdravotnícku starostlivosť v ohrození života a to bez ohľadu na vek. Veríme, že táto situácia sa aj vďaka medializácii zo strany našej asociácie nebude už opakovať.

Veľa sa hovorí o tom, že Slovensko zanedbáva liečbu a potom je už neskoro. Vaše skúsenosti nasvedčujú čomu?

Nuž, čo sa liečenia týka, tak to je otázka na kompetentných, že prečo sme rezignovali na liečenie a neskoro reflektovali na dobré skúsenosti s niektorými liekmi zo zahraničia. V Českej republike už počas 1. vlny pandémie liečili niektorí lekári s pomocou Isomprinosinu. Podľa profesora Berana, ktorý k tomu mal aj tlačovú konferenciu podávali tento liek v zariadeniach sociálnych služieb v ČR, kde na vzorke 300 klientov zistili, že tá skupina nakazených, ktorým liek dávali mala o tretinu nižšiu úmrtnosť než tá skupina, kde liek nepodávali. Dnes je už verejne známy priaznivý účinok Invermectinu. A výsledok tejto oneskorenej reakcie MZ SR? Ani jeden z liekov už nie je v SR dostupný, čo vedie k podozreniu, že zainteresovní o priaznivých účinkoch vedeli dávno a vykúpili všetky zásoby v SR, bez toho aby včas informovali verejnosť. V kútiku duše dúfam, že to tak nebolo. Otázne ale je, čo robí rezort zdravotníctva, aby sme lieky, ktoré sa v zahraničí osvedčili nakúpili zvonka, ak u nás sú nedostatkové? Na druhej strane chcem úprimne oceniť prístup ministra Krajniaka, lebo zo svojej pozície a možností pomáha zariadeniam sociálnych služieb ako vládze. Veľmi nám pomohla dotácia na vitamíny a veľmi pomáhajú covidovým zariadeniam kyslíkové prístroje.

Čísla zatiaľ, žiaľ, neklesajú, myslíte, že sa táto situácia zlepší?

Zostáva dúfať, že sa zlepší. Ak bude viac vakcín, ak MZ SR začne zháňať účinné lieky, ak niekto prijme zodpovednosť za to, že urobili nedostatočné opatrenia pred Vianocami, ak sa riešenia pandémie chopí nepolitický krízový manažér.

Ako vláda zvláda druhú  vlnu pandémie z vášho pohľadu?

Vláda to nezvláda. Opakujem, je čas na vyvodenie zodpovednosti a čas na angažovanie nepolitického krízového manažéra, ktorému vláda zverí riadenie boja s Covidom-19. Ale v každom prípade nikto a najmenej opozícia, ktorá celú situáciu len zneužíva, by nechcel byť dnes na mieste premiéra Matoviča a ministra Krajčího. Nie je im čo závidieť.

- Reklama -

1 komentár

  1. O angažovaní nepolitického krízového manažéra sa už rozpráva od vypuknutia pandémie. Len kto by do toho šiel. Politickí rojkovia v tom lepšom prípade a desperádovia v tom horšom? Takých už tam máme bez toho, aby si to v tejto forme pred voľbami predstavovali. Viac sa bojím tých, čo by tam šli teraz a dobrovoľne.

Comments are closed.