sobota, 15 mája, 2021
11.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Biden vyhlásil Texas za štát postihnutý prírodnou katastrofou

Biden vyhlásil Texas za štát postihnutý prírodnou katastrofou

Americký prezident Joe Biden vyhlásil štát Texas, ktorý zasiahli nezvyčajne silné mrazy a sneženie, za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou veľkého rozsahu. Toto opatrenie uľahčí poskytovanie federálnej pomoci pre obyvateľov Texasu, informovala v sobotu agentúra AP.

Mrazy a husté sneženie tento týždeň vyvolali v Texase problémy s dodávkami pitnej vody a elektrickej energie . V jednom momente boli bez elektriny asi štyri milióny obyvateľov tohto štátu ležiaceho na juhu USA. Mnohí z nich počas výpadkov trpeli zimou vo svojich nevykúrených príbytkoch.

Miestne úrady informovali o niekoľkých úmrtiach, ktoré súviseli s extrémnym zimným počasím.

Biely dom v sobotu oznámil, že Biden v piatok oficiálne vyhlásil Texas za štát postihnutý katastrofou veľkého rozsahu. Tento krok okrem iného umožní Texasanom prístup ku grantom na financovanie dočasného ubytovania alebo opráv domov, a tiež k čerpaniu pôžičiek s nízkym úrokom.

Biden zároveň požiadal federálne agentúry a úrady, aby vyčlenili zdroje na pomoc obyvateľom Texasu. V piatok naznačil, že by na budúci týždeň mohol pricestovať do tohto štátu. Rozhodne sa však podľa aktuálnej situácie, pretože nechce, aby komplikácie spojené s návštevou prezidenta zbrzdili snahy miestnych úradov o pomoc obyvateľstvu.  

Nezvyčajne silné mrazy a víchrice sprevádzané snežením okrem Texasu aj Oklahomu a ďalšie americké štáty. Celkovo si už po celej krajine vyžiadali najmenej 69 životov.  


      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 15. mája 2021 - 00:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -