Britský najvyšší súd rozhodol, že vodiči Uberu sú zamestnanci

0
Vodiči Uberu sa tešia po tom, čo britský najvyšší súd rozhodol, že vodiči Uberu majú byť klasifikovaní ako zamestnanci, nie ako samostatne zárobkovo činné osoby v Londýne v piatok 19. februára 2021. Toto rozhodnutie ohrozuje obchodný model Uberu a bude mať širšie následky pre takzvanú zákazkovú ekonomiku (gig economy). Sudcovia súhlasili s predchádzajúcim rozhodnutím nižšieho súdu, podľa ktorého dvaja vodiči Uberu sú z hľadiska britského práva zamestnancami, čo znamená, že majú právo na také benefity, akými sú napríklad platená dovolenka alebo minimálna mzda. (Foto: TASR/AP)

Britský najvyšší súd v piatok rozhodol, že vodiči Uberu majú byť klasifikovaní ako zamestnanci, nie ako samostatne zárobkovo činné osoby. Toto rozhodnutie ohrozuje obchodný model Uberu a bude mať širšie následky pre takzvanú zákazkovú ekonomiku (gig economy).

Sedem sudcov najvyššieho súdu jednohlasne odmietlo odvolanie Uberu proti rozhodnutiu nižšieho súdu, čo znamená porážku prevádzkovateľa alternatívnej taxislužby v dlhodobej právnej bitke týkajúcej sa statusu jej vodičov. Sudcovia súhlasili s predchádzajúcim rozhodnutím nižšieho súdu, podľa ktorého dvaja vodiči Uberu sú z hľadiska britského práva zamestnancami, čo znamená, že majú právo na také benefity, akými sú napríklad platená dovolenka alebo minimálna mzda.

“Zistenie pracovného súdu, že vodiči sú zamestnancami, bolo správne,” uviedol sudca najvyššieho súdu Nicholas Hamblen, keď čítal sumár rozsudku. “Vodiči sú voči Uberu v postavení podriadenosti a sú od neho závislí, takže v podstate nemajú žiadnu možnosť zlepšiť svoje ekonomické postavenie alebo odbornú či podnikateľskú kvalifikáciu.”

Uber tvrdil, že spomínaní dvaja vodiči sú nezávislí zmluvní dodávatelia. Uber má v Spojenom kráľovstve 65.000 aktívnych vodičov.

Rozhodnutie britského najvyššieho súdu bude mať následky pre celú takzvanú gig ekonomiku či zákazkovú ekonomiku, teda ekonomiku, ktorá je založená na krátkodobých, jednorazových či príležitostných dodávkach práce a služieb. “Firmám zamestnávajúcim ľudí cez digitálne platformy to sťaží možnosť tvrdiť, že sú to samostatne zárobkovo činné osoby,” uviedol právnik firmy Charles Russell Speechlys Michael Powner.

- Reklama -