Richter: Prezidentka nás sklamala podpísaním prílepku k Zákonníku práce

0
Bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, poslanec Ján Richter. Foto: TASR

Opozičná strana Smer-SD je veľmi sklamaná z postupu prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá podpísala takzvaný “prílepok”, teda pozmeňujúci návrh zákona prijatý v parlamente na poslednú chvíľu. Ten podľa strany mení celú podstatu prijatej novely Zákonníka práce, aj keď sama na pôde Národnej rady SR deklarovala, že takéto prílepky podpisovať nebude. Uviedol to vedúci tlačového oddelenia Smeru–SD Ján Mažgút.
     

 Podľa neho ide konkrétne o novelu Zákonníka práce, ktorá už predtým bola predmetom rokovania v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Nové zmeny sa týkajú umožnenia zamestnávať 15-ročné deti, možnosti prepustiť z pracovného pomeru človeka, ktorý dovŕši vek 65 rokov, a tiež zmeny, ktorá podľa strany Slovensko zvádza z európskej cesty, a tou je zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnávateľov v konkrétnych odvetviach.
    

  “Európska komisia dôrazne odporúča jednotlivým členským štátom, aby zvýšili pokrytie kolektívnymi zmluvami vyššieho stupňa aspoň na 70 %. Na Slovensku predstavovalo percento pokrytia týmito zmluvami 15 %. Po uplatnení takzvaného prílepku k novelizácii Zákonníka práce to bude 0 % a Slovensko sa tak dostane mimo európskej cesty budovania sociálneho piliera,” dodal exminister práce Ján Richter (Smer-SD).

      

- Reklama -