Premiér Matovič nesie hlavnú zodpovednosť za nekoncepčnosť, nedôslednosť, chaos… Za absurdnú zamilovanosť do celoplošného testovania, hovorí Miroslav Kollár

0
poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár (Foto: TASR)

Bol jediným koaličným poslancom, ktorý nevypočul prianie premiéra a nepodpísal koaličnú dohodu. Oddnes už „Matovičovým“ poslancom nie je a vystúpil aj zo strany Za ľudí, ktorú chcel ešte nedávno viesť ako predseda. Miroslav Kollár, poslanec NR SR a primátor Hlohovca, ako dôvod svojho kroku uvádza chaos vlády pri riešení pandémie, ktorý vyústil do zlých štatistík nakazených, hospitalizovaných či mŕtvych. „Rozumné návrhy koalície ale podporím“, dodáva.

Ako dôvod svojho kroku uvádzate chaos pri riadení krízy. Čo bolo poslednou kvapkou?

Som primátor okresného mesta, v okrese, ktorý bol niekoľko týždňov najhorším covidovým okresom na Slovensku. Orgány štátu, zodpovedné za verejné zdravie a krízové riadenie v území, však nerobili v podstate žiadne opatrenia. My, mestá a obce v okrese, štyri víkendy v kuse testujeme. Z 2,23 percenta pozitívnych sme sa v meste dostali na 0,96 percenta. A chystáme sa aj piaty. Nie preto, že by to bolo efektívne riešenie dnešnej epidemickej situácie, ale preto, že vláda síce občanom uložila povinnosť preukazovať sa testom, nezabezpečila však testovacie kapacity, kde by sa ľudia mohli otestovať. Na našich odberných miestach sme za posledné štyri týždne identifikovali päťsto pozitívnych na COVID-19. Spolu s obcami, zamestnávateľmi a MOMkami sme ich v okrese našli za mesiac cez 1400. Len tých posledných 62 objavených pozitívnych z našich mestských testovacích miest z tohto víkendu stálo štát 65 000 eur. Viac ako 1000 eur na jedného. Nedalo sa za tie peniaze bojovať s pandémiou efektívnejšie?

Možno dalo, ale o tom sa škriepia nielen politici, ale aj odborníci…

Vadí mi absolútny chaos. Čo sa s týmito pozitívne testovanými ľuďmi stalo? Oslovili ich úrady verejného zdravotníctva? Poslali ich na PCR test? Trasovali ich kontakty? Kontrolovali, či dodržiavajú karanténu? Nezomreli už niektorí z nich?

My dolu v mestách a obciach pomáhame štátu ako vieme, tam, kde zlyháva. Ale úplne ho nahradiť nemôžeme. Sme na pokraji síl. A nevidíme, že to, čo robíme, má nejaký zmysel. Že sa s energiou, ktorú do boja s pandémiou vkladáme, ďalej zmysluplne pracuje. Aby sme spolu porazili „hnusobu“, ako hovorí premiér Igor Matovič.

Naopak, dnes sme krajinou, ktorá je „best in covid“ na celom svete. Na COVID-19 zomiera na Slovensku najviac ľudí na počet obyvateľov. Pritom v prvej vlne sme patrili medzi najlepších.

Ako na váš krok reagovalo vaše okolie?

To ešte neviem. Ešte som si nestihol prečítať všetky odkazy.

Aká  bude vaša ďalšia politická budúcnosť?

Budem nezaradený poslanec, chcem dokončiť volebné obdobie, naplniť to, s čím sme s Andrejom Kiskom stranu zakladali. Chcem naplniť program strany, aj tie dobré veci z programového vyhlásenia, za ktoré som hlasoval. Ale dnes už neviem akceptovať katastrofálne manažovanie pandémie. Svoj krok som nerobil v tejto chvíli tak, že by som rozmýšľal o svojej politickej budúcnosti. Je to vyjadrenie mojej momentálnej frustrácie, môjho postoja, pretože my tu v meste sme žili s tými, ktorí zomreli. Pre nás to nie je číslo 120 mŕtvych denne, ale sú to konkrétni ľudia, ktorých poznáme.

Znechutila vás táto situácia natoľko, že zanevriete na vysokú politiku a ostanete v tej komunálnej?

V tejto chvíli viem len dve veci – že mandát primátora mi končí na jeseň budúceho roka a viem, kedy mi končí poslanecký mandát – aspoň dúfam, že nebudú predčasné voľby, ale čo bude naozaj, to netuším. František Mikloško nedávno povedal, že v politike sú chvíle, kedy sa musíte rozhodovať viac ľudsky ako politicky a keď tak robíte, robíte to bez toho, aby ste poznali čo sa bude diať. Ja neviem, čo sa bude diať, ale musel som sa takto rozhodnúť.

Budete koalíciu podporovať aj naďalej?

Nemám dôvod nepodporovať dobré veci, kvôli ktorým som do politiky išiel. Urobím všetko pre to, aby sa Smer nevrátil, Bohužiaľ Igor Matovič robí všetko pre to, aby sa znovu Smer vrátil. Tak, ako sa na tom podieľal pri páde vlády Ivety Radičovej a po ňom prišlo desať rokov Roberta Fica.

Vráťme sa k tej pandemickej situácii. Katastrofálne prírastky mŕtvych donútili ministra zdravotníctva Mareka Krajčího priznať časť viny za nedostatočné opatrenia pred Vianocami…

To nie sú len čísla v rebríčku. Za každým je konkrétny ľudský osud, rodina, blízki. Včera (v utorok) u nás pochovali mladú mamičku. Ochorela na COVID mesiac pred pôrodom. Dieťa sa podarilo zachrániť, ona zomrela. Otec, tiež pozitívny, dúfam prežije.

To, že opatrenia, ktoré prijíma vláda, nefungujú, vidí už aj laik…

Ale sebareflexia neprichádza žiadna. Mesiace sa snažím na chyby v manažmente pandémie upozorňovať. Ako poslanec tejto vládnej koalície a zároveň ako človek zdola, z praxe. Najprv interne, ale keď sa nič nedeje, kričím nahlas. Márne. V čase zúriacej pandémie koaličná rada namiesto COVIDu riešila „zobrané spisy“ mediálnych či fejsbúkových útokov na vládu. Jasné, že som v tejto absurdnej buchli premiantom. 21-krát som vraj zhrešil.

Nechcem byť lídrom v nadávaní na vlastnú vládu. Chcem, aby vláda konala tak, aby zbytočne nezomierali ľudia. Míňame miliardy, ohýbame ústavu, v obmedzovaní základných práv ideme na hranu. A výsledok? Sme najhorší na svete.

V čom ste boli dosiaľ s vládou naopak spokojný?

Som rád, že oslobodená polícia, prokuratúra, súdy tak intenzívne naprávajú pochybenia z rokov troch smeráckych vlád. Teším sa, že mafiou unesený štát sa pomaly vracia tam, kam patrí. Ale to nie je a nemôže byť ospravedlnenie fatálneho zlyhania v politickom manažmente pandémie.

Odmietať vyvodiť politickú zodpovednosť preto, lebo sa môže vrátiť HlasoSmer, je falošný argument. Keď teraz nevyvodíme politickú zodpovednosť, keď rýchlo a zásadne nezmeníme manažment pandémie, HlasoSmer sa vráti stopercentne. Ale najmä – budú ďalej zbytočne umierať ľudia, ktorých sme mohli zachrániť, ktorí nemuseli vôbec ochorieť.

Kto by ju teda mal niesť? Minister, či členovia vlády, ktorí boli za mäkší lockdown, či až otváranie prevádzok podľa covid semafóra?

V každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva. A v našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič. On nesie hlavnú politickú aj osobnú zodpovednosť za podobu protipandemických opatrení, za ich nekoncepčnosť, nedôslednosť, zlé načasovanie, chaos, aj za nedôveru verejnosti v prijímané opatrenia. Za absurdnú zamilovanosť do celoplošného testovania.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu