pondelok, 2 augusta, 2021
21.2 C
Bratislava
ÚvodArénaUSA: Imunológ Anthony Fauci dostal izraelskú cenu za "obranu vedy"

USA: Imunológ Anthony Fauci dostal izraelskú cenu za “obranu vedy”

Americký odborník na nákazlivé choroby doktor Anthony Fauci dostal v pondelok izraelskú Cenu Dana Davida za “obranu vedy” a obhajobu očkovacích látok, v súčasnosti podávaných po celom svete v boji proti pandémii koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Fauciho, ktorý je hlavným poradcom amerického prezidenta Joea Bidena pre zdravotníctvo, dostal spolu s cenou aj finančnú odmenu vo výške jeden milión dolárov.

Cenu Dana Davida spolu s finančnou odmenou milión dolárov udeľujú každý rok v troch kategóriách – za prínos v minulosti, súčasnosti a aj pre budúcnosť. Fauci dostal cenu za prínos v “súčasnosti”, v oblasti verejného zdravia, vysvetlila Nadácia Dana Davida so sídlom v Izraeli.

Nadácia dodala, že Fauci si zaslúži uznanie za celoživotné riadenie výskumu HIV a liečby AIDS, ako aj za obhajovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Súkromná nadácia sa vo vyhlásení nezmienila o bývalom prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, ktorý podrýval Fauciho vedecký prístup k riešeniu pandémie, píše AP. Ocenila však Fauciho za to, “že počas covidovej krízy odvážne bránil vedu proti neinformovanému odporu”.

Expert v nedávnych rozhovoroch pripustil, že občas bolo ťažké pracovať pre Trumpa, ktorý opakovane zľahčoval závažnosť pandémie koronavírusu, odmietal nutnosť nosiť rúška a často propagoval vedecky nedokázané metódy liečby, vrátane vpichnutia dezinfekčného prostriedku do tela.

Trump sa pohoršoval nad Fauciho lichotivým obrazom v médiách a na niektorých svojich predvolebných zhromaždeniach sa zabával na výzvach davu, ktorý skandoval “Vyhoďte Fauciho!”

Fauci na nedávnom brífingu v Bielom dome povedal, že ho “nijako netešilo”, keď musel vyvracať prezidentove tvrdenia, napríklad užívanie hydroxychlorochínu ako lieku proti ochoreniu COVID-19. Zvolenie Bidena bolo podľa Fauciho “oslobodzujúce”.

Fauci (80) je od roku 1984 riaditeľom Národného inštitútu pre alergické a infekčné ochorenia (NIAID). Profesori Alison Bashfordová, Katharine Parková a Keith Wailoo získali cenu Dana Davida v kategórii “minulosť”. Priekopníci v protirakovinovej imunoterapii  Zelig Ešhar, Carl June a Steven Rosenberg dostali cenu v kategórii “budúcnosť”.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,710 +6 Dnes Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,564 Infikovaných 606 Last updated: 2. augusta 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -