Ballek: Sčítanie poskytne kvalitné a hodnotné údaje na obnovu krajiny

0
Predseda Štatistického údaju (ŠÚ) SR Alexander Ballek. Foto: TASR

Sčítanie obyvateľov ponúkne kvalitné vstupné údaje, ktoré budú užitočné aj po pandémii pri prehodnocovaní či znovubudovaní mnohých oblastí života. Predseda Štatistického údaju (ŠÚ) SR Alexander Ballek to uviedol na tlačovej konferencii po pondelkovom spustení druhej fázy Sčítania obyvateľov domov a bytov 2021.
    

  “Hlavne po skončení pandémie bude potrebné mnohé oblasti začať budovať úplne nanovo. Zároveň bude potrebné prehodnotiť školstvo, bytovú otázku obyvateľov, sociálnu starostlivosť starších obyvateľov a, samozrejme, zdravotníctvo. Na to, aby sme mohli prehodnocovať, plánovať nanovo a inovovať, potrebujeme kvalitné vstupné údaje, ktoré ponúkne práve Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021,” vyhlásil Ballek.
    

  Ako priblížil, sčítanie sa po prvý raz vo svojej vyše 100-ročnej histórii realizuje elektronicky. Hovorí, že vyplnenie formulára nezaberie viac ako desať minút. Stačí mať mobilný telefón, tablet či počítač. Deklaroval tiež, že prioritou bola ochrana osobných údajov. K bezpečnosti má prispieť aj spolupráca ŠÚ SR s Úradom na ochranu osobných údajov SR.
     

 Generálna riaditeľka sekcie sociálnej štatistiky a demografie ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková skonštatovala, že prvé vyplnené formuláre zaznamenali už štyri minúty po polnoci. Okolo obeda sa ich počet pohyboval okolo 8000.
   

   Ivančíková pripomenula, že sčítanie je povinné. Formulár je dynamický, množstvo otázok sa môže od základných 14 meniť v závislosti od toho, či dotazník vypĺňa napríklad dôchodca či študent. Vypĺňajú sa údaje platné k 1. januáru 2021. Ľudia, ktorí nie sú digitálne zdatní, sa môžu od apríla sčítať na kontaktnom mieste zriadenom obcou alebo s asistentom po telefonickej požiadavke.
    

  Sčítanie domov a bytov, prvú fázu sčítania, realizovala samospráva od 1. júna 2020. “K 12. februáru všetky obce, ktoré participovali, ukončili svoju prácu,” uviedla Ivančíková. Zapojilo sa 2927 obcí. Ako načrtla Ivančíková, mnohé, najmä mestá, úzko spolupracovali so správcami. Na zbere údajov pracovalo celkovo 4940 poverených osôb a 815 manažérov poverených osôb.
    

  “Celkovo bolo sčítaných 1.020.340 bytových domov, 1.095.159 rodinných domov a zvyšok 94.927 tvorili iné obydlia,” informovala Ivančíková. Výsledkom budú napríklad údaje o forme vlastníctva bytu, o počte obytných miestností, poschodí, typu kúrenia, zdrojoch energie používané na vykurovanie, vodovode, splachovacej toalete, kúpeľni či počtu podlaží.
    

  Prvé základné výsledky sčítania by mohli byť podľa Ivančíkovej zverejnené začiatkom nasledujúceho roka. Komplexne spracované údaje pre národnú i medzinárodnú úroveň budú spracované a publikované najneskôr do začiatku roku 2024. Výsledky budú dostupné obciam a úradom, orgánom a organizáciám nielen štátnym, vedcom a akademikom, prognostikom, demografom a sociológom, expertom napríklad v doprave, ale aj študentom a laickej verejnosti.
    

  Elektronické sčítanie samovyplnením formulára potrvá do 31. marca. Obyvatelia nájdu elektronický formulár na webovej stránke scitanie.sk, alebo si môžu stiahnuť mobilnú aplikáciu. Asistované sčítanie bude od apríla do konca októbra.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu