Žilinka: Je neprípustné, že Böhm mal zbraň. Prokuratúra preverí dôvody

0
Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka (Foto: TASR)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nechá preveriť dôvody, pre ktoré strelné zbrane zostali v držbe zosnulého kľúčového svedka Františka Böhma. Žilinka to označil za neprípustné. Informovala o tom v stanovisku Jana Tökölyová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR.

“Generálny prokurátor považuje za neprípustné, aby osoby obvinené zo závažnej organizovanej trestnej činnosti boli držiteľmi strelných zbraní,” uviedla Tökölyová. Žilinka preto nariadil krajskému prokurátorovi v Bratislave zabezpečiť, aby vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby objasnil dôvody, pre ktoré nedošlo k odňatiu a zaisteniu strelných zbraní príslušným policajtom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Úlohou vyšetrovateľa je tiež posúdiť, či takýmto konaním nedošlo k trestnému činu. “Generálny prokurátor v tejto súvislosti požiada aj špeciálneho prokurátora, aby preskúmal správnosť a zákonnosť postupu dozorujúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry,” dodala Tökölyová.

Böhm, kľúčový svedok vo viacerých aktuálne políciou vyšetrovaných kauzách, sa mal zastreliť v piatok (12.2.) večer v obci Plavecký Štvrtok. Zranená pri ňom mala byť aj Böhmova manželka, ktorú mal postreliť. Prípad si vzhľadom na jeho závažnosť na mieste prevzala bratislavská krajská kriminálka.

Böhm, ktorý bol bývalým príslušníkom Slovenskej informačnej služby, mal s políciou spolupracovať pri vyšetrovaní káuz Judáš či Texasan. Vypovedať mal aj o údajnom podplácaní bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského, ktorý zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým vo väzbe pokúsil o samovraždu.

- Reklama -