piatok, 23 apríla, 2021
3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Čína a Británia si navzájom vypli televízne stanice - pre ideológiu a...

Čína a Británia si navzájom vypli televízne stanice – pre ideológiu a slobodu prejavu

Európska únia v sobotu vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysielania britskej televíznej stanice BBC World News na svojom území. Informovala o tom agentúra AP.
     

EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že “tento krok Číny znamená ďalšie obmedzenie slobody prejavu a prístupu k informáciám na jej území. Peking tak podľa EÚ porušuje čínsku ústavu, ako aj Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.
    

  EÚ okrem toho upozorňuje na skutočnosť, že oznámenie Hongkongu, podľa ktorého tamojšia rozhlasová a televízna stanica RTHK taktiež zastaví živý prenos z BBC World News, prispieva k “erózii práv a slobôd, ktorá prebieha na tomto poloautonómnom čínskom území od vlaňajšieho zavedenia nového zákona o národnej bezpečnosti. “EÚ je naďalej pevne odhodlaná chrániť slobodu a pluralitu médií, ako aj právo na slobodu prejavu,” dodáva vo vyhlásení.
    

  Britský vysielateľ podľa čínskeho regulačného úradu závažným spôsobom porušil zásady televízneho vysielania vrátane požiadavky, že “spravodajstvo má byť pravdivé a vyvážené” a nemá “poškodzovať národné záujmy Číny”. Úrad zároveň oznámil, že zamietol žiadosť BBC o predĺženie televíznej licencie o ďalší rok.
    

  BBC World News sa tak pridala k ďalším médiám a webovým stránkam, ako sú Google, Facebook, Twitter, Wikipedia a Instagram, ktoré nie sú v Číne dostupné.
      

Podľa agentúry AP sú kroky Číny “zjavnou odvetou”. Britský úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) totiž odobral 4. februára vysielaciu licenciu čínskej štátnej anglickojazyčnej televízii CGTN po tom, čo vyšlo najavo, že jej vlastnícka štruktúra porušuje britské zákony. Podľa úradu o obsahu vysielania rozhodovala v konečnom dôsledku vládnuca komunistická strana, čo je v rozpore s britskými zákonmi, podľa ktorých vysielatelia nemôžu byť ovládaní politickými subjektmi. Podľa Pekingu však ide o “politické” rozhodnutie založené za “ideologických predsudkoch”.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,150 Úmrtí 11,357 Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,493 Last updated: 23. apríla 2021 - 07:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -