piatok, 23 apríla, 2021
9.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Merkelová: Neboli sme pripravení na druhú vlnu pandémie, obmedzenia potrvajú do...

Merkelová: Neboli sme pripravení na druhú vlnu pandémie, obmedzenia potrvajú do 7. marca

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok v prejave v parlamente pripustila nedostatky v reakcii vlády na druhú vlnu nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra DPA.
      

Nemecko obstálo v prvej vlne na začiatku pandémie pomerne dobre, povedala Merkelová poslancom. “Potom sme neboli dostatočne opatrní či dostatočne rýchli,” uviedla s ľútosťou kancelárka. Dodala, že druhý lockdown, ktorý bol od novembra pomerne značne sprísnený, neprišiel dosť rýchlo.
    

  Kancelárka sa v stredu s premiérmi 16 nemeckých spolkových krajín dohodla na výraznom predĺžení lockdownu a príslušných obmedzení až do 7. marca. Terajší lockdown sa mal pôvodne skončiť v polovici februára.
    

 To znamená, že reštaurácie, bary, obchody na nákupných uliciach a voľnočasové zariadenia zostanú zatvorené. Vlády jednotlivých spolkových krajín sa však rozhodli, že budú samostatne určovať, kedy znova otvoria školy a materské školy. Práve to je horúca téma, pretože lockdown znamená pre rodiny s deťmi nadmernú záťaž.
      

Okrem toho môžu od 1. marca znovu otvoriť aj kaderníctva, ale za prísnych hygienických opatrení.
    

  “Drvivá väčšina dohodnutých opatrení sa však musí všade dôsledne dodržiavať,” povedala Merkelová a predĺženie lockdownu označila za “vhodné, potrebné a primerané”.
      “Ani jediný deň nezabúdam myslieť na to, čo nutné opatrenia znamenajú pre každého jed

ného občana: dočasné kruté obmedzovanie slobody, aké spolková republika nikdy predtým nezažila, ťažká osobná záťaž, osamelosť, ekonomické obavy, existenčný strach. Nezabudnem na to ani jediný deň,” uviedla kancelárka.
  

    Pred rokovaniami o lockdowne prišli aj výzvy priemyslu a opozičných strán, aby sa obmedzenia uvoľnili, keďže tento rok zatiaľ miera nákazy plynulo klesá.
  

    Predstavitelia nemeckej vlády a odborníci však opakovane varovali, že počet prípadov infekcie stále nie je dostatočne nízky. Poukázali aj na nebezpečenstvo nákazlivejších variantov koronavírusu, predovšetkým variantu prvýkrát zisteného v Británii, ktorý sa v Nemecku rozšíril.
  

    Merkelová v prejave v Spolkovom sneme (Bundestag) zdôraznila, že krajina musí dbať na varovania vedcov. Poukázala na množstvo európskych krajín, ktoré zažívajú “dramatické obdobie nárastu infekcií, so všetkými katastrofálnymi vplyvmi na ich zdravotné systémy”, a je to dôsledok rozšírenia nových variantov.
   

   Nemecko pri riešení pandémie berie do úvahy sedemdňovú incidenciu koronavírusu, ktorá vyjadruje počet prípadov nákazy na 100.000 obyvateľov za týždeň.
      Tento údaj je v súčasnosti 64,2, pričom koncom minulého roka prudko stúpol na takmer 200, ako uvádza Inštitút Roberta Kocha (RKI).
      Merkelová v prejave pripomenula, že premiéri 16 spolkových krajín sa dohodli na rozsiahlom uvoľnení obmedzení lockdownu až vtedy, keď sedemdňová incidencia klesne na 35.
      V Nemecku sa zatiaľ celkovo koronavírusom nakazilo vyše 2,3 milióna ľudí, z nich 63.635 zomrelo, vyplýva z údajov RKI.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 12:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -