Pojednávanie s Kleinom a Prokopovičom na Špecializovanom súde odložili

0
Na snímke pojednávanie s Gabrielom Kleinom. (Foto: TASR)

Pojednávanie s bývalým riaditeľom Daňového úradu Košice IV Ivom P., východoslovenským podnikateľom Gabrielom K. a spol. naplánované pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku zrušili. “Hlavné pojednávanie vytýčené na 10. februára bolo zrušené z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich epidemiologických opatrení,” TASR informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
      

Proces bol naplánovaný pôvodne aj na štvrtok (11. 2.) Podľa rozpisu činnosti ŠTS najbližšie sa vo veci bude konať 3. a 4. marca. Na pojednávaní v novembri senát spojil trestné veci Gabriela K. a Iva P. opäť do jednej. Pôvodne súd na jeseň proces, kde figuruje 21 obžalovaných, prerozdelil na dve samostatné konania.
      

V oboch veciach podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z daňovej trestnej činnosti na ŠTS koncom decembra 2019. V rámci trestnej činnosti páchanej od roku 2007 do roku 2009 si zločinecká skupina uplatnila nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty vo výške viac ako 20 miliónov eur, ktoré boli vo výške viac ako 17 miliónov eur vrátené a uhradené.
      

Obžalovaní zakladali fiktívne spoločnosti, ktoré medzi sebou obchodovali a vystavovali nepravdivé účtovné doklady. Plánovite vyberali peniaze z neoprávnene vyplatených daní z pridanej hodnoty z účtov a rozdeľovali ich. Ivo P. a Gabriel K. rozhodovali o činnosti skupiny, riadili ju, vydávali pokyny, rozdeľovali financie a podobne. “Jednotliví členovia skupiny konali a páchali trestnú činnosť koordinovane,” uvádza prokurátorka ÚŠP.
      

Okrem Gabriela K. sú medzi obžalovanými aj ďalší podnikatelia z regiónu Košíc. Spisový materiál v kauze má 33.000 strán a 140 zväzkov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu