Vetrák: Voľba špeciálneho prokurátora nemusí byť tento týždeň. Lipšic sa časti verejnosti nemusí javiť nezávislý…

0
Poslanec Národnej rady SR Milan Vetrák (OĽaNO). Foto: TASR

Voľba špeciálneho prokurátora nemusí byť tento týždeň. Pripustil to predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO). Skonštatoval, že by to bolo prekvapivé vzhľadom na termíny rokovania jednotlivých klubov. Spomedzi štyroch kandidátov na šéfa úradu špeciálnej prokuratúry osobne preferuje prokurátora ÚŠP Petra Kysela a advokáta Daniela Lipšica. Pri Lipšicovi ale podľa neho treba zvážiť riziko, že pre časť verejnosti sa nemusí javiť ako dostatočne nezávislý kandidát.

 “Zúžil som si okruh na dvoch kandidátov, na jedného prokurátora a druhého neprokurátora,” povedal Vetrák s tým, že najlepšie podľa neho obstáli kandidáti, ktorých výbor vypočúval v pondelok (1. 2.), teda Kysel a Lipšic. “Treba zvážiť, či pán Lipšic, ktorý má veľké skúsenosti a vedel by funkciu robiť nestranne a nezávisle, o čom som presvedčený, či ho aj verejnosť bude takto vnímať a či pôjdeme do toho rizika, že časť verejnosti to tak vnímať nebude,” upozornil. Ak klub pôjde do tohto rizika, Vetrák sa podľa vlastných slov prispôsobí, pretože si myslí, že každý z uchádzačov by bol schopný riadiť ÚŠP.

Na otázku, či bude v koalícii opäť indikované hlasovanie, ako v prípade voľby generálneho prokurátora odpovedal, že nie je toho zástancom. Myslí si skôr, že by sa mali dohodnúť lídri, keďže majú zodpovednosť za vedenie krajiny. “Nemalo by to byť tak, že traja sa dohodnú a jeden si ide svoju cestu,” podotkol a pripomenul situácie s rokovaniami pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora.

Členovia Ústavnoprávneho výboru NRSR odporučili v utorkovom (2. 2.) hlasovaní všetkých štyroch kandidátov na šéfa ÚŠP na voľbu v parlamente. Rozhodli tak po dvojdňovom verejnom vypočúvaní uchádzačov. Okrem Kysela a Lipšica sú nimi ja prokurátori ÚŠP Ján Šanta a Vasiľ Špirko. Termín voľby špeciálneho prokurátora v NRSR ešte nie je známy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu