piatok, 6 augusta, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaLinhart: Otravinári, prebaľovači a tzv. bezéčkoví producenti dostali po prstoch, a...

Linhart: Otravinári, prebaľovači a tzv. bezéčkoví producenti dostali po prstoch, a tak sa čertia. Lobisti zahraničných produktov protestujú

Novela zákona o potravinách, ktorú sa podarilo presadiť poslancovi za Sme rodina Patrickovi Linhartovi pred pár dňami a ktorú podporili všetci prítomní poslanci na zasadnutí, naprieč politickému spektru, našla okamžitú odozvu. Negatívnu. Od otravinárov, ako ich nazýva Linhart.

Je poslancom za Sme rodina. Do parlamentu sa dostal zo stého miesta na kandidátke a to len vďaka tomu, že ako potravinový kritik hovoril pravdu o tom, čo si kupujeme v potravinách a chcel to napraviť. Do parlamentu išiel presne s týmto cieľom, dostať do obchodov potraviny bez éčok a chémie, bez prídavných látok, ktoré síce zdôraznia chuť aj farbu, ale nie sú celkom zdravé. A najmä dať to na známosť spotrebiteľovi, ktorý nie je vždy v obraze a pod paľbou reklamy netuší, či si kupuje výrobok, ktorý zodpovedá nielen zdravej výžive, ale ja aj zdravotne nezávadný.

Po štyroch rokoch boja ako aktivista sa dostal k tej „pečiatke“ a v parlamente, v ktorom pred rokmi žiadal ako občan a aktivista, mu pred pár dňami odsúhlasili zákon, s tým, že výkon preberá Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Kritici porovnávajú Matečnej Národný potravinový katalóg, ktorý  niektorí považujú za podvod, a stál 2,3 milióna eur s jeho Potravinovým semaforom. Ten síce, ako hovorí, „oberie podvodníkov o zisk, no ušetrí zdravie spotrebiteľov a štátu peniaze vynaložené na zdravotných výdavkoch“. Pritom Potravinový semafor bude stáť štátny rozpočet iba 120-tisíc eur.

Podal niekoľko trestných oznámení, bojuje proti tým výrobcom, ktorí zavádzajú spotrebiteľa, prípadne ho priamo ohrozujú na zdraví tým, že pridávajú do výrobkov „chémiu“. A tí bojujú proti nemu, lebo ich pripravuje o zisk. Šikanujú ho žalobami, snažia sa ho psychicky zruinovať. Avšak už je poslancom Národnej rady SR. Najvyššieho zákonodarného orgánu.

No aj on už takisto pochopil, že dostať niečo do paragrafového znenia nie je až také jednoduché.

„Iste, síce som na základe vyjednávaní od augusta zmenil počet a názov kategórii v tom pôvodnom potravinovom semafore, (tie budú aj tak nastavené ministerstvom), no základ zostal ten istý,“ zdôrazňuje.

Čo ho k takejto aktivite vlastne primälo?

Po odhaľovaní potravinových káuz a testovaní výrobkov akreditovanými laboratóriami prostredníctvom organizácie TESTY POTRAVÍN, ktorú som založil, som prišiel na to, že to, čo sa píše na obaloch potravín, nemusí byť v skutočnosti vždy pravda. Až u 70% testovaných potravín nekorešpondovalo to, čo sa uvádzalo na obale so skutočnosťou. Po odhaľovaní ďalších podvodov, ktoré boli kryté, alebo dokonca priamo organizované bývalým vedením ministerstva pôdohospodárstva, ako napríklad falšovanie pôvodu hydiny, ovocia a zeleniny, som pochopil, že pre ochranu spotrebiteľa je potrebné zaviesť systém, ktorý odlíši podvodných výrobcov a dodávateľov od tých poctivých. Ten systém sa dnes volá Potravinový Semafor.

O čo presne ide? Semaforov už tu máme…

Potravinový semafor je databáza produktov výrobcov, ktorí nemajú čo skrývať a chcú, aby bol ich produkt transparentný. Registrácia produktov je bezplatná a dobrovoľná a vlastníkom a prevádzkovateľom databázy bude štát, čiže my všetci. Transparentnosťou produktu odhalia výrobcovia spotrebiteľovi všetky karty, a preto tento projekt bude zaujímavý pre skupinu spotrebiteľov, ktorí chcú dôkaz o tom, že to, čo sa uvádza na obale, je aj pravda. Tento otvorený prístup výrobcu smerom k spotrebiteľom môže ovplyvniť a mať dosah na získanie si dôvery a je odkazom, že daný výrobca nemá čo skrývať.

O Potravinový semafor už pred dvoma rokmi prejavilo záujem vyše 350 pobočiek obchodov, ako aj výrobcovia, ktorý ho experimentálne boli ochotný už vopred otestovať a pýšia sa tým aj na obale svojich výrobkov.

Práve pred pár dňami parlament a všetci prítomní poslanci odsúhlasili novelu o potravinách…

Týmto som po štyroch rokoch boja proti Otravinárom zasadil posledný úder samozvaným poctivým mäsiarom, prebaľovačom kurčiat, či ovocia a zeleniny a podvodným predajcom bezéčkových výnimočných, gazdovských a ešte neviem akých potravín, no v skutočnosti potravín so syntetickými éčkami, ktoré akosi „pozabudli“ uviesť na obale v zložení produktov.

No a vzápätí s všetci ozvali… že toto si teda nepredstavovali takto.

Trafená hus zagágala. Otravinári, prebaľovači a lobisti zahraničných produktov sa bránia práve prijatej novele zákona. Môže totiž odhalil nekalé praktiky a znížiť tučné výnosy potravinovým podvodníkom.

Naopak, poctivým potravinárom sa začne konečne dariť. Proti zmene zákona, zámenu ako  „Potravinový semafor“ , sa po jeho odsúhlasení v parlamente okamžite postavili organizácie zastupujúce značky ako CocaCola, Nestlé, Danone, Dr. Oetker, Berto, Mekom, Tauris…

Všetci sa v zúfalosti bránia. Prehrali, aj napriek dezinformačným a diskreditujúcim kampaniam. A začali koordinovaný útok voči novele zákona.

Týmto som po štyroch rokoch boja proti Otravinárom zasadil posledný úder samozvaným poctivým mäsiarom, prebaľovačom kurčiat, či ovocia a zeleniny a podvodným predajcom bezéčkových výnimočných, gazdovských a ešte neviem akých potravín, no v skutočnosti potravín so syntetickými éčkami, ktoré akosi „pozabudli“ uviesť na obale v zložení produktov. Tieto organizácie, ktoré sa ozvali, už dostali  niekoľko pokút za závažné pochybenia…

Niekoľko rokov  som na to upozorňoval. Vždy mi išlo o to, aby sme sa vymanili z tohto „podvodného slovenského štandardu“ , vyselektovali podvodníkov,  a dali šancu poctivým výrobcom, pestovateľom, gazdom, či predajcom.

Otravinári a prebaľovači zlikvidovali domácich, národných producentov poddimenzovaním cien produktov, ktoré sa tvária ako slovenské, a to aj často na úkor kvality a nášho zdravia.

Desaťročia bohatli na podvodoch,  zavedením Potravinového semaforu dostanú tvrdo po prstoch. A preto tá obrovská vlna odporu a šírenia ďalších dezinformácií.

Komory tvrdia, že ide iba o populizmus a skončí to tak ako Matečnej Národný potravinový katalóg, čiže do záhuby.

Tieto organizácie sa absolútne nezaujímajú o zdravie a blaho spotrebiteľa, ale iba o svoje peňaženky. Ja budem vždy na strane zdravia spotrebiteľa.

S predstaviteľmi kritikov som sa stretol, vzájomné stretnutia nepomohli. Stretnutia som inicioval práve preto, aby som vyvrátil ich tvrdenia, ktoré posúvajú konzumentom slepo i naďalej.

Prečo vašu iniciatívu blokovala, prípadne neuznáva Potravinárska komora Slovenska?

V tomto združení sa nájde  pár poctivých výrobcov, avšak zväčša zastáva výrobcov zahraničných značiek, priemysel alkoholu, tabakový priemysel a veľko-podvodníkov s mäsiarskym chemo-odpadom, zabalený v prikrášlených obaloch. Vyzývam tak pani lobistku zahraničných značiek, ktorá má blízko aj k bývalej riaditeľke SPK, ktorá dnes sedí v parlamente a blokovala semafor od augusta (Halgašová, SaS, pozn. red)), aby sa  nevyjadrovala za všetkých potravinárov. Poctiví potravinári Potravinový semafor neosočujú, práve naopak, už dávno je súčasťou ich výrobkov. Tí  do združenia nepatria.

Poprosím PKS, aby uvažovalo o zmene názvu na Zástupcovia zahraničných korporácií, tabaku a alkoholu. Takisto chcem vyzvať, aby PKS prispievalo nemalou dotáciou na pomoc ľuďom s onkologickým ochorením, keďže ich poniektoré výrobky preukázateľne spôsobujú rakovinu.

Zvlášť by som mlčal v prípade SPPK. Keďže som to bol práve ja, kto podal pred rokom trestné oznámenia na Matečnej Národný potravinový katalóg  a požiadal som ako  člen Výboru NR SR ministra Mičovského o zriadenie protikorupčnej komisie a prešetrenie tejto kauzy.

V čom vlastne spočíva originalita a prínos Potravinového semaforu?

Je v digitalizovanej podobe a každý spotrebiteľ si ho môže nastaviť ako chce.

Spotrebiteľ sa môže rozhodnúť, či chce nakupovať produkty zdravé, bez jednotlivých alergénov, slovenské, bez zbytočných prídavných látok (éčok), testované (kde výrobca dokazuje spotrebiteľovi, že čo uvádza v zložení, je aj pravda), BIO, Fair Trade atď. Sám si nastaví si svoj vlastný Potravinový semafor podľa vlastných preferencií v mobilnej aplikácii. Potravinový Semafor uľahčí spotrebiteľovi výber. Pritom nič zákazníkovi neprikazuje, ako NutriScore od EÚ. Označí farbou produkt tak, ako bude mať spotrebiteľ v mobilnej aplikácii nastavené preferencie, čiže kritériá.

Ako bude semafor fungovať som zverejnil pred záverečným hlasovaním v NRSR v tomto videu:

https://fb.watch/3mEZVmfEpU/
728*90

1 komentár

  1. Vynikajkajúca vec . V spleti dezinformácii a podvodov konečne ako politici zvyknú hovoriť ” NIEČO PRE ĽUDÍ “. Najviac ma baví reakcia podvodníkov a otravinárov ,že tak pištia. Nikto im predsa nezakazuje vyrábať svoje produkty aj naďalej . Semafor ich bude len tlačiť aby uvádzali čo presne výrobky obsahujú ,tak čo jačia ??? pri takýchto otravinách nech sa nikto nečuduje , že tu máme kdejaké zmutované vírusy , alergie a možno aj covidy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 04:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -