piatok, 7 mája, 2021
10.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Advokáti kritizujú podmienky kolúznej väzby. Posielajú ministerstvu spravodlivosti návrh na zmeny

Advokáti kritizujú podmienky kolúznej väzby. Posielajú ministerstvu spravodlivosti návrh na zmeny

Výkon väzby sa nemôže podriaďovať nefunkčnosti vyšetrovacích kapacít štátu. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas. Doplnil, že väzba predstavuje nevyhnutný zásah do osobnej slobody a mala by trvať nevyhnutný čas.
     

 „Vnímame, že sa väzba často predlžuje len preto, že štát nemá dostatočné personálne kapacity a nevykonávajú sa úkony. Štát zlyháva vo svojej vyšetrovacej povinnosti a nahrádza to obmedzením človeka na osobnej slobode,“ poznamenal predseda. V demokratickej krajine je to podľa neho neprípustné, ide o zásahy do ústavou garantovaných práv občanov na riadny vyšetrovací proces.
     

 SAK navrhla ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí), aby sa otvorila celospoločenská diskusia v otázkach väzobného stíhania. Najmä v súvislosti s kolúznou väzbou SAK kritizuje jej dĺžku a podmienky pre obvinených. „V niektorých prípadoch sa nám javia dôvody kolúznej väzby ako nedostatočné. Hovorí sa tomu aj ‘nadužívaná’ väzba,“ doplnil Karas v rozhovore pre TASR.
     

 Podmienky výkonu kolúznej väzby sa mu zdajú na hrane dôstojného zaobchádzania s obvineným. „Preto je namieste diskutovať o tom, ako táto väzba prebieha a či je vôbec znesiteľná,“ poznamenal s tým, že pracovná skupina SAK momentálne spracúva legislatívny návrh, ktorý by mal reflektovať právnu úpravu podmienok väzobných stíhaní iných krajín EÚ. Rezortu spravodlivosti by mal byť takýto návrh predložený v najbližších dňoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 7. mája 2021 - 03:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -