pondelok, 8 marca, 2021
-2.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Belgicko si pochvaľuje dohodu s Londýnom o výmene údajov DNA

Belgicko si pochvaľuje dohodu s Londýnom o výmene údajov DNA

Dohoda medzi Belgickom a Spojeným kráľovstvom o automatickej výmene údajov DNA na justičné účely a forenzný výskum prináša svoje prvé výsledky. Informovali o tom v pondelok viaceré belgické médiá.

Tlačová agentúra Belga pripomenula, že Belgicko a Spojené kráľovstvo si od 21. decembra 2020 automaticky vymieňajú údaje o DNA podozrivých alebo hľadaných osôb. Za necelý mesiac sa britským úradom podarilo identifikovať vyše 300 podozrivých Belgičanov.

Belgický federálny minister spravodlivosti Vincent Van Quickenborne v tejto súvislosti spresnil, že v prípade 312 z 2180 žiadostí (14 percent) mohol byť neidentifikovaný profil stopovej DNA spojený s menom osoby známej anglickým úradom, lebo táto osoba už bola zaregistrovaná v ich databáze.

Podľa denníka The Brussels Times je prevažná väčšina identifikovaných osôb (223) spojená s prípadmi vlámania, nasledujú krádeže s použitím násilia (18), príslušnosť k zločineckej skupine (14), sexuálne obťažovanie, mravné delikty alebo znásilnenie (12) a činnosť spojená s nelegálnym šírením drog (12). Okrem toho boli v britskej databáze nájdené aj štyri “belgické stopy” súvisiace s vraždou jednej osoby.

“Táto výmena je mimoriadne sľubná,” uviedol Van Quickenborne v rozhovore pre flámsky denník Het Nieuwsblad. Jeho rezort uviedol, že všetky zhody s občanmi Belgicka už nahlásili sudcom, ktorí vedú príslušné súdne spisy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 Úmrtí 7,836 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 8. marca 2021 - 06:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky