Kauza Majský: Vrchný súd v Prahe už rozhodol

1
Archívna snímka, Jozef Majský. Foto: TASR

Vrchný súd v Prahe už rozhodol o odvolaní sa právoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského voči decembrovému verdiktu Mestského súdu v Prahe, ktorý uznal rozsudok Najvyššieho súdu (NS) SR z leta 2020.

Podľa Mestského súdu by si mal Majský deväťročný trest odpykať v Českej republike. Podnikateľ sa už v decembri odvolal. “Vrchný súd v Prahe rozhodoval na neverejnom zasadnutí 6. januára 2021. Spis bol tento týždeň vrátený súdu prvého stupňa – Mestskému súdu v Prahe, ktorý bude účastníkom rozhodnutie doručovať,” informovala v stredu hovorkyňa Vrchného súdu v Prahe Kateřina Kolářová.

Definitívne rozhodnutie teda nie je známe. Kolářová už minulý rok uviedla, že Vrchný súd v Prahe dbá na to, aby sa o výsledku dozvedeli účastníci od súdu a nie z médií.

“Uznesenie Vrchného súdu sme účastníkom zatiaľ nedoručovali. O podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody môže odsúdený požiadať najskôr po vykonaní minimálne polovičky trestu,” povedala hovorkyňa Mestského súdu v Prahe Markéta Puci.

Majský strávil približne štyri roky vo väzbách, čo sa mu zarátava do výkonu trestu, a teda približne o pol roka môže požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody. Vo väzbe bol od októbra 2002, do začiatku augusta 2004. Následne takmer 11 mesiacov v rokoch 2006 až 2007. Napokon od júna 2020 bol vo väzbe, keď ho zadržali v nemocnici v českom Šumperku, a potom od augusta 2020, keď ho zadržali na psychiatrii v Prahe, až doteraz. Ako informovali v stredu české justičné zdroje, o podmienečnom prepustení bude rozhodovať podobne ako v SR príslušný okresný súd v obvode, ktorého trest Majský bude vykonávať, alebo v prípade väzenia v Praha-Ruzyně zase obvodný súd. V ČR je aktuálne 35 ústavov na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody.

Mestský súd rozhodoval o vykonaní trestu Majského v ČR 17. decembra 2020. O tom, že Majský nebude vydaný na Slovensko, sa rozhodlo už na predchádzajúcom zasadnutí koncom septembra 2020. Majský zostal však naďalej vo väzbe. Rozhodol tak Vrchný súd v Prahe, ktorý koncom októbra zamietol sťažnosť obhajoby voči rozhodnutiu Mestského súdu v Prahe, ktorý ho nechal vo väzbe.

Mestský súd v Prahe 30. septembra rozhodol, že Majský sa nevydáva na výkon trestu odňatia slobody na Slovensko z toho dôvodu, že je zároveň občanom ČR a musel by s vydaním súhlasiť. Zároveň súd rozhodol, že zostáva naďalej v predbežnej väzbe.

Senát NS SR koncom júla 2020 zamietol Majského odvolanie v kauze podvodu na nebankovky Horizont Slovakia a BMG Invest. Platí teda rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z roku 2015, ktorý ho odsúdil na deväť rokov odňatia slobody. Po Majskom bolo vyhlásené národné i medzinárodné pátranie. Slovenská polícia na začiatku augusta potvrdila, že ho zadržali v pražskej nemocnici.

Majského zatkli prvý raz v októbri 2002 pre podozrenia, že tuneloval skrachované nebankové spoločnosti BMG Invest a Horizont Slovakia. Na návrh bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku ho neskoršie prepustili z väzby. Vyšetrovanie v prípade bolo ukončené v auguste 2004 a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta podal vo veci obžalobu. Vo veci začal konať najskôr Krajský súd v Banskej Bystrici a následne bývalý Špeciálny súd v Pezinku. Ten ho poslal opäť do väzby v roku 2006 a v apríli 2007 ho Špeciálny súd odsúdil na 12 rokov väzenia. Rozsudok však NS SR zrušil a vec vrátil na Špeciálny súd.

- Reklama -

1 komentár

  1. Démon-ratCIA, zatvára zlodejov veľkého kalibru tesne pred ich smrťou, po 20 až 30 rokoch od zločinu no malých zlodejíčkov okamžite,na dlhé roky! J..l som taký systém treba to zmeniť!

Comments are closed.