pondelok, 25 januára, 2021
3.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Ambulantní lekári: Sme vyčerpaní. Treba nás viac pri očkovaní než celoplošnom...

Ambulantní lekári: Sme vyčerpaní. Treba nás viac pri očkovaní než celoplošnom testovaní

Zdravotníci sú dlhodobo vyčerpaní a demotivovaní. S ľudskými zdrojmi v zdravotníctve treba podľa Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) narábať opatrne a citlivo. Na margo ďalšieho kola testovania na nový koronavírus to uviedla Zuzana Dolinková, prezidentka ZAP.  

V aktuálnej kritickej situácii pandémie je podľa nej primárnym problémom nedostatok lekárov, ktorí sú nakazení a v systéme výrazne chýbajú. “Okrem ich nezastupiteľného miesta pri pacientovi v nemocnici a ambulancii sa od zdravotníkov opakovane vyžaduje účasť aj na testovaní a s ich pomocou sa počíta aj pri očkovaní,” pripomenula Dolinková.

Lokálne testovanie v ohniskách nákazy má podľa nej význam. Prioritne by sa však mali zdravotníci využiť na očkovanie. “Preto v čase, keď je každá jedna ruka zdravotníka nenahraditeľná, považuje ZAP za zmysluplnejšie a efektívnejšie využiť zdravotnícky personál predovšetkým tam, kde jeho účasť preukázateľne garantuje efektívny prínos v prospech ochrany zdravia a životov,” poukázala na to Dolinková.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v pondelok (11. 1.) oznámil, že výsledkom dohody kabinetu je organizácia celoplošného testovania, ktoré sa bude opakovať v okresoch až dovtedy, kým úroveň incidencie neklesne pod 0,5 percenta. Matovič avizoval, že pretestovanie sa má zrealizovať o necelé dva týždne, samosprávy v najpostihnutejších regiónoch zároveň vyzval, aby, pokiaľ majú na to kapacity, uskutočnili testovanie už najbližší víkend. Absolvovanie testu má byť podmienkou na uplatnenie si výnimky zo zákazu vychádzania vrátane cesty do práce či pobytu v prírode.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 16:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky