utorok, 26 januára, 2021
-0.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Buď testovanie, alebo zatvorenie ekonomiky, inak to nejde, čísla COVID-19 nepustia

Buď testovanie, alebo zatvorenie ekonomiky, inak to nejde, čísla COVID-19 nepustia

Dnes mimoriadne zasadala vláda SR a prítomní museli byť všetci ministri. Predmetom rokovania bola aktuálna situácia a predikcia vývoja šírenia pandémie nového koronavírusu v SR, rovnako tak možné opatrenia na najbližšie obdobie. Vzhľadom na to, že je už na Slovensku prítomný zmutovaný vírus, ktorý dostal prídavok anglický, sa treba pripraviť na zhoršenie situácie.

Ako zhodne povedali premiér Matovič a minister hospodárstva Heger – ak nebudeme testovať, musíme zatvoriť fabriky, a to si nemôžeme dovoliť. Matovič argumentoval 4300 obeťami koronavírusu a Heger miliardovou stratou.

Vláda navrhuje testovanie a to vo všetkých okresoch, najskôr od budúceho týždňa a potom podľa toho ako sa bude situácia vyvíjať. Vzhľadom na to, že na celoplošné testovanie v týchto dňoch nemáme dosť testov, navrhuje sa zatiaľ testovať v najviac postihnutých oblastiach.

Najneskôr od budúceho víkendu bude každý týždeň masívne plošné testovanie. Prvý víkend, ktorého sa to bude týkať, bude testovanie vo všetkých okresoch na Slovensku.

Testovanie sa má v daných okresoch opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5. Už dnes večer (11. 1.) sa stretnú zástupcovia organizácií, ktoré sa podieľali na predchádzajúcom a budú pripravovať a organizovať aj nasledujúce testovanie. Matovič by však bol rád, ak by sa neopakovali chyby a nedostatky z jesennej testovacej akcie.

Premiér upozornil, že jediné opatrenie, ktoré môže mať potenciál znížiť súčasné šírenie vírusu, je “urobiť to, čo bolo schválené v polovici novembra”. “Je preto najvyšší čas prijať rozhodnutie,” zdôraznil.

Upozornil pritom, že ak by opatrenia ostali len pri súčasnom nastavení lockdownu, neznamenalo by to výraznejšiu zmenu v chorobnosti až do obdobia, kým sa ľudia nezaočkujú. Poukázal pritom i na prítomnosť nového, agresívnejšieho typu nového koronavírusu, ktorý sa začal šíriť z južného Anglicka, a vplyv tejto mutácie na reprodukčné číslo a ďalšie šírenie ochorenia.

Opätovne skritizoval postup Ministerstva hospodárstva (MH) SR pri obstarávaní antigénových testov v predchádzajúcich týždňoch. Efekt nenakúpených antigénových testov môže podľa vyhlásení Matoviča znamenať 4300 zbytočných obetí a ekonomické škody v objeme jednej miliardy eur.

Zároveň povedal, že rezortu hospodárstva chce zobrať úlohu nakúpiť antigénové testy. “To, čo je kontrahované, tesne pred podpisom zmluvy necháme dobehnúť, tie ďalšie už rezort hospodárstva nebude nakupovať,” dodal.

Matovič zároveň povedal, že na pondelkovom rokovaní vlády minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík (SaS) pochopil vážnosť situácie a nevyhnutnosť plánovaných opatrení.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 26. januára 2021 - 03:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky