pondelok, 8 marca, 2021
-2.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Česko: Vráťte 1/3 výplaty, píše štát medikom, ktorí pomáhali pri pandémii

Česko: Vráťte 1/3 výplaty, píše štát medikom, ktorí pomáhali pri pandémii

Česká republika zmenila v decembri výklad zákona a zdanila študentov lekárskych fakúlt, ktorým štát nariadil pracovať v priebehu druhej vlny epidémie v nemocniciach či domovoch dôchodcov. Medici tak musia spätne zo svojej výplaty odviesť sociálne a zdravotné poistenie a zaplatiť aj daň z príjmu – prísť môžu až o 30 percent peňazí, ktoré dostali. Píše o tom spravodajský server iDNES.cz.

Na zmenu ako prvý upozornil Juhomoravský kraj. “Ústredné orgány štátnej správy v decembri zmenili výklad a z už poskytnutej peňažnej náhrady za výkon pracovnej povinnosti v rámci zdravotníckych zariadení je nutné po novom odviesť zdravotné a sociálne poistenie a súčasne zraziť daň z príjmu,” cituje iDNES.cz z listu, ktorý študentom napísal vedúci odboru kancelárie riaditeľa krajského úradu Martin Koníček.

Podľa odporučeného postupu ministerstva zdravotníctva, ktorým sa jednotlivé kraje v ČR riadia, sa do decembra 2020 peňažná náhrada za výkon pracovnej povinnosti nepovažovala za mzdu ani plat. Študenti teda podľa predošlého výkladu nemuseli odvádzať sociálne a zdravotné poistenie, ani zaplatiť daň príjmu, vysvetľuje iDNES.cz.

V súlade s novým výkladom sa však z náhrady na nariadenú prácu odvádza aj sociálne a zdravotné poistné. “Daň sa z tohto príjmu odvádzala vždy, na tom sa nič nemení. Fakticky ju však študenti nezaplatia, lebo ju pokryje zľava na poplatníka a študenta,” priblížil hovorca ministerstva financií Michal Žurovec.

Zásadnejšia je však platba zdravotného a sociálneho poistenia; na tú sa nijaké zľavy nevzťahujú. Redakcia iDNES.cz sa preto obrátila na ministerstvo práce a sociálnych vecí, ktoré so zmenou výkladu prišlo. Rezort však zatiaľ na otázky tohto média nereagoval.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že na oslobodenie študentov od daní a odvodov nevidí dôvod. “Diskriminovali by sme tým všetkých ostatných, ktorí zo svojho príjmu odvody platia – napríklad zdravotné sestry, sanitárov či lekárov,” objasnila podľa iDNES.cz hovorkyňa rezortu Barbora Peterová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 Úmrtí 7,836 Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 8. marca 2021 - 07:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky