sobota, 6 marca, 2021
5.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Cigarety znova zdražia. Zavádza sa elektronická evidencia

Cigarety znova zdražia. Zavádza sa elektronická evidencia

Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ročne celosvetovo zomiera až päť miliónov ľudí. Odborníci neustále bijú na poplach a upozorňujú, že každých pár sekúnd zomrie človek na ochorenia súvisiace s fajčením. Na druhej strane, cigarety sú významným príjmom štátnych rozpočtov, aj preto sa neustále zvyšujú dane z tabaku.

Závislosť od tabaku je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Tabakové listy spoznal svet pri objavení Ameriky a pôvodne sa používali na slávnostné a lekárske účely. Vzrast jeho spotreby sa datuje od 15. storočia, o tri storočia neskôr sa stal tabak medzinárodným artiklom. Prelom 19. a 20. storočia, keď svet spoznal cigarety, ktoré nahradili šnupanie, žuvanie alebo fajčenie tabaku vo fajkách, považujú onkológovia za začiatok éry pľúcnej rakoviny.

Politici, zdravotníci, daňové orgány na celom svete sa snažia túto závislosť využiť – zvyšovaním dane na tabakové výrobky a kampaňou proti fajčeniu, ktorú neraz platia aj tabakové spoločnosti.

Na Slovensku sa ceny cigariet v poslednom období menia pravidelne, raz za niekoľko rokov. Štát si tým odvolávajúc sa na situáciu v iných krajinách a európske zákonodarstvo, dopĺňa pokladnicu.

Od januára tohto rok sa znova zvyšujú ceny cigariet.

V priemere by mohla cena jednej škatuľky cigariet vzrásť o 40 centov v tomto roku a o 20 centov v rokoch 2022 a 2023. Sadzba na tabak sa má zvýšiť rovnakým tempom ako sadzba na cigarety. Dopredávať cigarety má byť umožnené dva mesiace, tabak šesť mesiacov. Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára tohto roka.

Novela zákona upravuje sadzby spotrebnej dane pri cigaretách, bezdymovom tabakovom výrobku a tabaku v troch krokoch, v prípade cigár a cigariek sa navrhuje jednorazová úprava sadzby spotrebnej dane.

Zvýšenie sadzieb pre tabakové výrobky sa má realizovať k 1. februáru 2021, k 1. februáru 2022 a k 1. februáru 2023, pričom sa ním reflektuje vývoj v oblasti sadzbovej politiky v okolitých členských štátoch EÚ a zároveň smeruje k zabezpečeniu primeranej rovnováhy medzi daňovými príjmami a cieľmi v oblasti verejného zdravia. Na rokovaní vlády bola prijatá pripomienka, ktorá zahŕňa zmeny aj v prípade tabaku. Na úpravu sadzieb nadväzuje podľa rezortu financií aj nastavenie lehôt dopredaja.

Dôležitou zmenou je aj sledovanie dopravy cigariet. Podľa Ministerstva financií (MF) SR novelou sprísniť prevoz tabakových výrobkov. Slovensko totiž do praxe zavádza smernicu EÚ, podľa ktorej sa začne využívať elektronická evidencia prepravovaného tovaru. Kým doteraz boli sprievodné dokumenty v klasickej papierovej podobe, po novom bude celý proces elektronický od začiatku až do konca. K elektronickým dokumentom budú mať jednoduchý prístup dotknuté colné úrady odosielateľa aj príjemcu.

Riziko podvodov by sa malo postupne znížiť vďaka elektronizácii. Rezort financií dodal, že opatrenie zníži administratívnu záťaž podnikateľov aj finančnej správy a systém tiež poskytne väčšiu transparentnosť pri preprave tabakových výrobkov, čím sa eliminujú prípadné podvody. K väčšej transparentnosti prispieva úprava aj v tom zmysle, že legislatívny rámec predstavuje MF SR verejnosti v predstihu, keďže elektronizáciu v tejto oblasti sú členské štáty povinné zaviesť až od roku 2023.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 +2,522 Dnes Úmrtí 7,739 +74 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 6. marca 2021 - 11:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky