štvrtok, 22 apríla, 2021
9 C
Bratislava
Úvod Aréna Británia nevydá Assangea do USA, kde ho obviňujú z odhalenia zločinov americkej...

Británia nevydá Assangea do USA, kde ho obviňujú z odhalenia zločinov americkej armády v Iraku a Afganistane

Súd v Londýne zamietol v pondelok žiadosť USA o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea do USA, informovala agentúra AP. Ako dôvod uviedol obavu o Assangeove duševné zdravie, ktoré by extradícia mohla podlomiť.

Sudkyňa Vanessa Baratserová uviedla, že Assange by v prípade vydania do USA mohol spáchať samovraždu. Americká vláda už avizovala, že proti rozhodnutiu podá odvolanie.

Americké úrady obviňujú Assangea zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010-2011. V prípade uznania za vinného v USA by zakladateľovi WikiLeaks hrozilo až 175 rokov za mrežami.

O jeho vydaní v pondelok rozhodoval ústredný trestný súd Anglicka a Walesu (známy ako Old Bailey) so sídlom v Londýne.Assangeov tím obhajcov argumentuje, že ich klient konal ako novinár a vzťahuje sa naňho prvý dodatok americkej ústavy. Ten mu zaručuje ochranu za zverejnenie uniknutých dokumentov, ktoré odhalili zločiny americkej armády v Iraku a Afganistane.
      Obhajcovia tiež uviedli, že Assange trpí psychickými problémami, ktoré by sa vo väzenských podmienkach v USA mohli zhoršiť.

2 KOMENTÁRE

  1. Zabudol som dodať že toto sa týka aj Edwarda Snowden-a , ktorý radšej žije v exile v Rusku , lebo všetky tie zločinecká režimy v EU by ho ani nenechali vystúpiť z lietadla a hneď by ho poslali do USA !!! Prezidentka SR p.Čaputová len drísta niečo o porušovaní ľudských práv napr. v Bielorusku , ale je to sliepka , jtorá nevidí BRVNO v oku iních a kecá len to čo jej prikážu ,lebo musí ! Je vydierateľná !!!

  2. Ak by si mimovládne organizácie zaoberajúce sa porušovaním ľudských práv ako napr. AI plnili svoju prácu , tak by zločiny režimu USA a vlastne aj NATO nemusel odhaľovať p.ASSANGE !? Ale ako si mimovládne organizácie platené režimom USA a EU možu plniť funkcie ktoré odhaľujú zločiny režimov USA (NATO) a EU ? Veď MUSIA tancovať tak , ako im tí čo ich platia HRAJÚ !!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 377,473 +764 Dnes Úmrtí 11,304 +60 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,869 Last updated: 22. apríla 2021 - 02:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -