pondelok, 10 mája, 2021
18.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Pohrebné služby avizujú problém - bude sa dlhšie čakať na kremáciu aj...

Pohrebné služby avizujú problém – bude sa dlhšie čakať na kremáciu aj na pohreb na cintorínoch. Zosnulých je priveľa

Krematóriá a pohrebné služby zatiaľ stíhajú pochovávať zosnulých. Problém s pohrebmi však očakáva Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb do dvoch týždňov. Ľudia budú dlhšie čakať na kremáciu aj na pohreb telesných ostatkov zosnulého na cintoríne. Kritickým sa stáva nedostatok miesta v chladiarenských zariadeniach na uloženie zosnulých. Pre TASR to uviedol Ladislav Stríž, predseda asociácie.

Miesta na uloženie zosnulých pred pohrebom sa na patologických oddeleniach nemocníc aj v pohrebných službách pomaly míňajú. “Bude to kritické,” skonštatoval Stríž. Zosnulých pre chýbajúce miesta prevážajú z okresu do okresu. “Ten transport zosnulých po smrti je niekedy dlhší, ako by mal byť,” dodal predseda asociácie.

Slovensko má sedem krematórií, z nich jedno v Banskej Bystrici nefunguje. Dôvodom je chýbajúca technológia na pece. “Chladiarenské zariadenia v krematóriu sa však môžu využiť, to s pecami nič nemá,” navrhuje Stríž. Rozhodnutie má v rukách krízový štáb Banskej Bystrice.

Stríž tiež očakáva, že krematóriá a pohrebné služby začnú mať pre zvyšujúci sa počet zosnulých problém s pochovávaním. “Hrob musíme mať čas vykopať. Kapacitne nemôžeme robiť päť – šesť pohrebov denne na cintoríne. Aj týchto zosnulých bude treba niekde odkladať, kým budú čakať na pohreb, do chladiarenských zariadení,” vysvetlil Stríž. Môže sa tak podľa neho stať, že príbuzní budú čakať na pohreb zosnulého týždeň až dva.

Dlhšie si zrejme v blízkej budúcnosti počkajú aj príbuzní, ktorí budú chcieť zosnulého spopolniť. “Mám tiež obavy z toho, že krematóriá idú na plné obrátky, stále spaľujú, nemajú ani jeden deň na to, aby sa regenerovala stavebná hmota v peciach. Pokiaľ sa jedno z krematórií pokazí, každé jedno krematórium na Slovensku má zahraničných montérov, ktorí to opravujú, či už sú z Česka, Poľska alebo zo Španielska,” upozornil Stríž.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 385,475 Úmrtí 12,019 Uzdravení 367,892 Infikovaných 5,564 Last updated: 10. mája 2021 - 10:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -