sobota, 16 októbra, 2021
7.4 C
Bratislava
ÚvodArénaPoslanec Kazda: Prečo majú Fíni nízky počet obetí pandémie?

Poslanec Kazda: Prečo majú Fíni nízky počet obetí pandémie?

Poslanec Radovan Kazda (SaS) rieši otázku, ako je možné, že Fínsko, počtom obyvateľov porovnateľné so Slovenskom, má dlhodobo nízky počet nakazených aj obetí pandémie koronavírusu. “Spolu s ďalšími škandinávskymi krajinami a s Dánskom sú tieto štáty so svojim miernym priebehom pandémie a zároveň s menej prísnymi zákazmi od vlád tak trochu záhadou,” píše Kazda a hľadá dôvod.

Za doteraz úspešnou cestou Fínska stojí to, že Fíni dokázali odchytiť miestne ohniská nákazy, hoci mali jedny z najvoľnejších obmedzení v Európe – píše Kazda a odvoláva sa na analytický článok v CNN (link na článok, klikni sem).

“Vo Fínsku neobmedzovali vnútorný pohyb v krajine, Fíni mohli chodiť do škôl aj do práce a ani nosenie rúška, ktoré bezpochyby znižuje riziko infikovania sa, nebolo povinné. Článok cituje Pekka Nuortiho, profesora epidemiológie na Tampere University, podľa ktorého svoju úlohu zohrali bezpochyby aj kultúrne, politické a geografické faktory, ako je napríklad nízka hustota obyvateľstva, či menšia miera cestovania, no najväčší vplyv mala práca zdravotníckych agentúr v krajine. Nuorti hovorí, že počas leta Fínsko vsadilo na osvedčené postupy epidemiológie v teréne: testovanie, izolácia, sledovanie kontaktov, karanténa a prevencia udalostí šíriacich sa na miestnej úrovni,” uvádza Kazda.

Ako ďalej píše, priemerný denný objem testovania vo Fínsku sa neustále zvyšuje: z 2 900 vzoriek v máji na 11 300 v auguste. Koncom novembra vykonali fínske laboratóriá až 23 000 testov denne, čo predstavuje 90% súčasnej kapacity. Pre porovnanie: Slovensko má takmer rovnaký počet obyvateľov ako Fínsko; slovenský denný rekord je 21 978 testov, najvyšší sedemdňový priemer bol pred sviatkami: 13 800 testov PCR (prepočet RK).

graf úmrtí na covid-19 na milión obyvateľov

“Graf ukazuje priebeh pandémie v prepočte na počet úmrtí v dôsledku covid-19 v jednotlivých krajinách a obdobie, kedy vlády uplatňovali tzv. lockdown, resp. prísne opatrenia. Vzťah prísnych opatrení vlády a zníženia pandemickej vlny v niektorých krajinách koreluje, v niektorých nie. Kauzalitu opatrení na priebeh pandémie, žiaľ, nevieme presnejšie vyhodnotiť,” píše Kazda.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 08:26 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img