pondelok, 8 marca, 2021
3.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Strany si za výsledok parlamentných volieb prerozdelili zatiaľ 35 miliónov eur

Strany si za výsledok parlamentných volieb prerozdelili zatiaľ 35 miliónov eur

Politické strany už získali prvé finančné príspevky za výsledok v parlamentných voľbách z februára 2020. Za uplynulý rok im Ministerstvo financií (MF) SR vyplatilo spolu 35.181.881,28 eur. Najviac, zhruba 9,6 milióna eur, získal víťaz volieb hnutie OĽANO. Nárok na štátny príspevok má strana, ktorá získala vo voľbách aspoň tri percentá hlasov. Príspevok sa rozdelil na štyri časti, ktoré sa vyplácajú každý rok.

Hnutie OĽANO získalo podľa rezortu financií 9.628.588,52 eur. “Všetky peniaze v súlade so zákonom míňame na politickú činnosť, alebo na kampane do volieb. Všetko si hradíme z týchto peňazí zo štátneho rozpočtu, aby sme nemuseli byť zaviazaní žiadnemu oligarchovi či finančnej skupine,” povedal predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že všetky informácie sú zverejnené vo výročnej správe. Hnutie deklaruje, že neprijíma žiadne dary ani pôžičky, preto podľa Šipoša fungujú z peňazí, ktoré získali za volebný výsledok.

Strana SaS dostala zatiaľ za výsledok volieb do Národnej rady (NR) SR 2.470.091,72 eur. “Strana SaS má stanovený mesačný rozpočet, ktorého najvyššie položky tvoria osobné náklady, náklady na regióny, prenájom priestorov a kancelárií, reklamné náklady, billboardové kampane, náklady v súvislosti s vozidlami a služby,” opísal pre TASR generálny manažér SaS a poslanec parlamentu Roman Foltin. “Raz ročne zvykneme usporadúvať kongres, programovú konferenciu a celoslovenské stretnutie krajských a okresných predsedov. Tento rok sa však nič z toho pre koronavírus neuskutočnilo,” doplnil.

Príjmy SaS tvoria podľa Foltina okrem štátneho príspevku aj členské príspevky a dary a iné bezodplatné plnenie. “Strana nemá žiadneho sponzora/donora, najviac prostriedkov pochádza práve zo štátneho príspevku. Dary pochádzajú najmä od našich členov, ktorí stranu finančne podporili práve počas kampane,” vysvetlil. Na webe strany sú podľa Foltina zverejnené správy o čerpaní prostriedkov počas kampaní, ako i audítorské správy z posledných rokov.

Strana Za ľudí získala za výsledok volieb 2.290.145,81 eur. “Väčšinu tejto sumy sme minuli na úhradu pôžičiek našim veriteľom. Zvyšok ide na chod strany,” uviedlo tlačové oddelenie strany. Za ľudí získala peniaze na svoje financovanie z pôžičiek a darov. “Celková suma pôžičiek predstavovala 3,25 milióna eur a dary strana prijala vo výške približne 130.000 eur. Väčšinu sumy z pôžičiek strana už splatila,” priblížila strana. Všetky údaje majú byť súčasťou auditu a výročnej správy za rok 2020. Za ľudí deklaruje, že informácie o svojom financovaní zverejňuje na webe strany.

Hnutie Sme rodina získalo za výsledok parlamentných volieb zatiaľ 3.266.463,43 eur. Na otázky o využití prostriedkov hnutie dosiaľ neodpovedalo.

Opozičný Smer-SD dostal druhý najvyšší príspevok, a to 7.077.473,13 eur.

ĽSNS získala 3.175.140,15 eur. “Všetky informácie zverejňuje naša strana vo výročnej správe,” zareagoval hovorca strany Ondrej Ďurica.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 +396 Dnes Úmrtí 7,921 +85 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 8. marca 2021 - 19:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky