utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaPríslušníci pri Lučanskom nepochybili, ale generálny riaditeľ zboru sa vzdal funkcie

Príslušníci pri Lučanskom nepochybili, ale generálny riaditeľ zboru sa vzdal funkcie

Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) nepochybili v prípade pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského vo väzbe. Vykonávali si svoje povinnosti. Po nájdení mu poskytli prvú pomoc. Informoval o tom generálny riaditeľ ZVJS Milan Ivan na tlačovej konferencii.

Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan odstupuje zo svojej funkcie v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského.

Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan odstupuje zo svojej funkcie v súvislosti s prípadom bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského. Informoval o tom na stredajšej tlačovej konferencii.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si demisiu riaditeľa vysoko váži. Ako podotkla, je to dôležitý krok k obnoveniu dôvery v ZVJS. Norbert Kundrák, riaditeľ väznice v Prešove, kde bol Lučanský umiestnený, zatiaľ ostáva vo funckii. Na jeho odvolanie by malo byť preukázané porušenie zákona. “Zákon stanovuje jasné podmienky, ktoré súvisia s odvolávaním riaditeľov ústavov. Je tu možnosť, ktorú môže urobiť sám,” podotkla ministerka

Príslušníci ZVJS podľa Ivana nepochybili v prípade pokusu o samovraždu Lučanského vo väzbe. Deklaroval, že si vykonávali svoje povinnosti a po nájdení mu poskytli prvú pomoc. “Predbežné závery aj kamerové záznamy jednoznačne potvrdzujú naše tvrdenia, že tam nebolo cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali, nezanedbali žiadnu podstatnú povinnosť,” uviedol Ivan. Pripomenul, že 24-hodinové kamerové snímanie na celách u obvinených nie je v zmysle zákona možné.

Priblížil, že príslušníci ZVJS našli Lučanského počas kontroly výdaja stravy – večere. Bývalý policajný prezident bol vo väzbe kontrolovaný podľa predbežného dohľadu. Psychologické ani psychiatrické vyšetrenia podľa Ivana nepotvrdili u Lučanského samovražedné sklony.

 Ivan uviedol, že stav Lučanského je ďalej kritický, od utorka sa stav nezmenil a leží na intenzívnom oddelení. Na margo toho, že Lučanský je momentálne v stave mozgovej smrti, Ivan povedal, že “takáto informácia tu bola, zatiaľ nevie nič nové”.

ZVJS je tiež otvorený ďalšej previerke z pohľadu dodržania zákonných podmienok alebo vykonávacích predpisov. Udalosť preverí Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu. Jeho stav je kritický.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 19:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -