piatok, 17 septembra, 2021
15.1 C
Bratislava
ÚvodArénaDánsko: Zlikvidovali všetky norky a zákazali na rok ich chov

Dánsko: Zlikvidovali všetky norky a zákazali na rok ich chov

Dánsky parlament v pondelok schválil zákon, ktorý na rok zakáže chov noriek, informovala agentúra AP. Dánsko nariadilo likvidáciu všetkých noriek po tom, ako u týchto zvierat potvrdili nákazu koronavírusom SARS-CoV-2.

Zákon zakazuje chov noriek do 31. decembra 2021. Obsahuje ustanovenie, na základe ktorého bude možné v prípade nedodržania zákona norky usmrtiť. Zákon prináša riešenie v súvislosti s likvidáciou noriek začiatkom novembra, píše AP.

 Dánsko je najväčším vývozcom kožušiny z noriek. Začiatkom novembra oznámilo, že zlikviduje všetkých viac ako 15 miliónov noriek v krajine po tom, ako u týchto zvierat objavili zmutovanú verziu koronavírusu.

Vedci varovali, že nákaza môže u noriek na farmách viesť k novým mutáciám koronavírusu, ktoré by mohli ohroziť účinnosť vakcín.

V súvislosti s kontroverzným nariadením o likvidácii noriek odstúpil z funkcie dánsky minister pre potraviny a rybolov Mogens Jensen, keďže kabinet neskôr pripustil, že toto nariadenie nemalo právny základ.
      Následne sa však vyskytli problémy s likvidáciou tiel mŕtvych zvierat, ktorá predstavovala hrozbu pre životné prostredie, pripomína AP.
      Väčšina strán v dánskom parlamente sa v pondelok dohodla na vymenovaní výboru, ktorý prehodnotí riešenie situácie s norkami zo strany vlády, píše AP s odvolaním sa na dánsku rozhlasovú a televíznu stanicu DR.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 400,348 Úmrtí 12,566 Uzdravení 382,734 Infikovaných 5,048 Last updated: 17. septembra 2021 - 09:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -