piatok, 24 septembra, 2021
19 C
Bratislava
ÚvodArénaNavaľnyj tvrdí, že hovoril so svojim vrahom. Ak by to boli Rusi,...

Navaľnyj tvrdí, že hovoril so svojim vrahom. Ak by to boli Rusi, už by bol mŕtvy, hovorí Putin

 Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj oznámil, že trikom dosiahol u agenta ruskej kontrarozviedky FSB priznanie, že sa ho táto spravodajská služba pokúsila v lete zabiť a jed umiestnila do jeho spodkov. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Kritik Kremľa a aktivista v príspevku na svojom blogu napísal, že zatelefonoval mužovi menom Konstantin Kudriavcev a predstavil sa mu ako odborník na chemické zbrane z ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

“Zavolal som svojmu vrahovi. Všetko priznal,” uviedol Navaľnyj na Twitteri.

Navaľnyj zamaskoval svoje telefónne číslo a predstavil sa ako asistent šéfa Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaja Patruševa. A vysvetlil, že potrebuje do oficiálnej správy informácie o akcii okolo otravy.

Neposkytol žiadny dôkaz svojich tvrdení a dodal, že analýza hlasu “ukáže, že to bol naozaj” Kudriavcev.

Okrem príspevku na blogu Navaľnyj (44) zverejnil aj zvukovú nahrávku a prepis telefonátu. Pridal tiež video, na ktorom je zachytený, ako robí tento telefonický rozhovor.

Na zvukovej nahrávke je hlas najprv váhavý a opatrný, ale nakoniec vysvetľuje, prečo sa Navaľnému podarilo prežiť.

Ruské úrady zatiaľ na tento zvrat v situácii nereagovali.

Ruskému opozičnému lídrovi prišlo v auguste mimoriadne zle počas letu zo Sibíri do Moskvy, lietadlo preto núdzovo pristálo v meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali. Odtiaľ ho v špeciálnom lietadle previezli do Berlína na liečbu.

V spoločnej správe viacerých médií pod vedením investigatívnej webovej stránky Bellingcat, zverejnenej minulý týždeň, boli uvedené mená a fotografie odborníkov na chemické zbrane z FSB, ktorí Navaľného sledovali celé roky.

Prezident Vladimir Putin minulý týždeň správu odmietol a povedal, že keby za Navaľného otravou stáli ruské bezpečnostné služby, bol by už mŕtvy.

Navaľnyj v pondelok v odkaze na svojom blogu napísal, že minulý týždeň zatelefonoval bezpečnostným agentom identifikovaným v správe. Dodal, že takmer všetci mu zložili, okrem muža, ktorým bol podľa aktivistových slov Kudriavcev.

Počas telefonátu Kudriavcev povedal, že jeho špeciálna skupina nečakala, že pilot lietadla núdzovo pristane v Omsku. Dodal, že keby let pokračoval, Navaľnyj by neprežil.Agent ďalej uviedol, že útočník dal jed na vnútornú stranu jedných z Navaľného spodkov.

V telefonáte tiež podrobne porozprával, ako spolu s ďalším agentom FSB odleteli do Omska, aby dali pozor na Navaľného oblečenie a odstránili všetky stopy po jede.

Kudriavcev však presne nevysvetlil, akú úlohu zohral v tejto operácii.Nemecký magazín Der Spiegel, ako aj investigatívny web Bellingcat a ruská webová stránka The Insider mali prístup do Navaľného účtu a správu v pondelok takisto zverejnili.

728*90

1 komentár

  1. Navaľnyj povie len to čo mu nakážu aby povedal ! Je to klamár a Rusi to veľmi dobre vedia ! Navaľnyj je vydierateľný preto ,lebo musí tancovať tak, ako mu hrajú !?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 406,760 +829 Dnes Úmrtí 12,594 +2 Dnes Uzdravení 385,167 Infikovaných 8,999 Last updated: 24. septembra 2021 - 16:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -