Slovenské pohľady kritizujú ministerstvo kultúry: Pandémia nemôže finančne zlikvidovať národné kultúrne dedičstvo

0
Na snímke šéfredaktor Slovenských pohľadov Bystrík Šikula. (Foto: TASR)

Šéfredaktor Slovenských pohľadov Bystrík Šikula, ako aj spisovatelia z redakčnej rady a prispievatelia tohoto literárneho časopisu kritizujú Ministerstvo kultúry SR pre radikálne zníženie štátnej dotácie pre Maticu slovenskú až o 23 percent. Finančné škrty podľa nich spôsobia oklieštenie už aj tak personálne poddimenzovanej redakcie druhého najstaršieho literárneho časopisu v Európe. Z mesačníka bude podľa nich dvojmesačník.

„Rozhodnutie ministerstva kultúry sa nešetrne, hrubo a bezohľadne dotkne aj časopisu Slovenské pohľady. Úsporné opatrenia v Matici slovenskej spojené s hromadným prepúšťaním nás nútia prejsť na dvojmesačnú periodicitu, znížiť o polovicu tlačiarenské a distribučné náklady, autorské honoráre a rozpadávajúcu sa redakciu pristúpiť na nedôstojné podmienky súvisiace so záchranou časopisu,“ uvádza vo svojej výzve na záchranu Slovenských pohľadov šéfredaktor a spisovateľ Bystrík Šikula. Podporné stanoviská podľa neho zaslali do redakcie viaceré osobnosti súčasnej slovenskej literatúry.

Slovenské pohľady založil v roku 1846 Jozef Miloslav Hurban. V roku 1881 ho obnovili Svetozár Hurban Vajanský a Jozef Škultéty. V päťdesiatych rokoch minulého storočia ich komunistická moc odobrala Matici slovenskej, čo bolo súčasťou politickej degradácie a takzvaného boja proti buržoáznemu nacionalizmu. Slovenské pohľady sa vrátili do Matice slovenskej až v deväťdesiatych rokoch.

„Sústavne sme ministerstvo kultúry upozorňovali na vážne dôsledky, ktoré Matici slovenskej spôsobí znížením štátnej, predovšetkým prevádzkovej dotácie. Jedným z najhorších dôsledkov tohto evidentne politického rozhodnutia je degradácia jedného z najuznávanejších literárnych časopisov v Európe. A to tesne pred 175. výročím založenia a 140. výročím obnovenia Slovenských pohľadov, ktoré si pripomenieme v roku 2021,“ upozornil predseda Matice slovenskej Marián Gešper.

„Matica slovenská sa nebránila desaťpercentnému plošnému šetreniu, keďže chápeme aktuálnu zložitú situáciu. Mali sme pripravený plán záchrany po reštrikciách v dotácii o 174-tisíc eur. Avšak zníženie o 400-tisíc eur z 1,744-milióna eur na 1,344-milióna eur je absolútne neúnosné. Žiadna pandémia nemôže byť dôvodom na úmyselnú likvidáciu nášho národného kultúrneho dedičstva, ktoré nám závidia aj v zahraničí,“ dodal Gešper.

Kto písomne podporil Slovenské pohľady? K 14.12. 2020 títo spisovatelia:

prof. Ján Kačala, prof. Dalimír Hajko, prof. Mária Bátorová, prof. Etela Farkašová, doc. Andrej Ferko, doc. Július Lomenčík, Ľuboš Jurík, Ladislav Hrubý, Hana Košková, Miloš Ferko, Ondrej Sliacky, Jana Pivovarníková, Ján Bábik, Martin Kellenberger, Alexander Halvoník, Peter Tollarovič, Milan Richter, Marta Hlušíková, Peter Holka, Andrijan Turan, Ladislav Volko, Zlata Matláková, Gabriela Rothmayerová, Roman Michelko, Marián Tkáč, Dušan Kerný, Gustáv Murín, Mikuláš Jarábek, Martin Prebudila, Jozef Čertík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu