Ombudsmanka zvažuje svoj návrh kandidáta na špeciálneho prokurátora

1
Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Foto: TASR

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, Slovenská advokátska komora (SAK) aj ďalšie oprávnené inštitúcie zvážia navrhnutie kandidáta na špeciálneho prokurátora. SAK návrh predloží Národnej rade (NR) SR na základe hlasovania svojho predsedníctva. Obe inštitúcie sa zhodujú na potrebe vysokého odborného i morálneho kreditu kandidátov.

 “Verejná ochrankyňa práv pristupuje k svojim oprávneniam zodpovedne a rovnako je to aj v prípade možnosti navrhnúť kandidáta alebo kandidátku na pozíciu špeciálneho prokurátora alebo prokurátorky. Aktuálne v rámci tejto možnosti zvažuje využitie tohto oprávnenia,” uviedla hovorkyňa ombudsmanky Michaela Pavelková. Ombudsmanka ako rozhodujúce pri výbere vhodného kandidáta označila kritériá profesionality, odbornosti a morálnej integrity.

Špeciálnym prokurátorom by mal byť podľa SAK kandidát, ktorý fungovaniu prokuratúry rozumie a zároveň má vysoký morálny aj odborný kredit. “Ak sa rozhodneme návrh podať, urobíme tak v zákonnej lehote. Vopred informovať o menách kandidátov nebudeme,” skonštatovala hovorkyňa komory Alexandra Donevová. O kandidátoch rozhoduje podľa jej slov predsedníctvo SAK hlasovaním, na základe rozhodnutia väčšiny predloží kandidátov NR SR.

Dekan Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela Michal Turošík deklaroval, že fakulta bude o nominácii včas informovať. Pred zverejnením prípadného kandidáta podľa jeho slov nebudú meno ani pozíciu špecifikovať. “Právnická fakulta UMB si však váži možnosť nominačnej právomoci a bude s ňou zodpovedne nakladať, aby pokiaľ možno nový špeciálny prokurátor vzišiel z konsenzu nielen politického, ale aj odborného,” dodal.

Návrhy kandidátov na post šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) možno podať do 8. januára 2021 do 16.00 h. Poslanci NR SR ho majú voliť na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára 2021. NR SR bude voliť nového šéfa ÚŠP po tom, ako sa obvinený Dušan Kováčik vzdal tejto funkcie.

Kandidátov môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

1 komentár

  1. Už bola konečne vo vezení v Prešove? Zistila už konečne čo sa tam stalo? Kedy nás bude informovať o tom čo zistila? Alebo je jej to šum a fuk?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu