sobota, 6 marca, 2021
1.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Emočné tsunami vynieslo Matoviča nahor. Je to ale nad jeho schopnosti

Emočné tsunami vynieslo Matoviča nahor. Je to ale nad jeho schopnosti

Treba vymeniť premiéra, hovorí o súčasnej politickej situácii bývalý predseda KDH, dnes radový člen hnutia, Alojz Hlina. Podľa neho je najhoršie, že účet za hospodárenie vlády budú musieť zaplatiť naše deti. A že sú otvorené kostoly v čase, keď sa zatvárajú prevádzky? Chápem, že niekoho to môže iritovať, dodáva, ale…

Ako sa na najnovší lockdown, ktorý v prvej fáze začal v piatok, pozeráte ako politik a ako podnikateľ? Sám podnikáte v gastre. Bije sa to vo vás?

Vnímam obidve roviny. Ako krajina súťažíme o svetový rekord v kategóriách dĺžky zavretých škôl a uzavretia reštaurácií. Deti nechodia do škôl už osem týždňov, podobne je na tom aj gastronómia. Hodnotím to tak, že to je  zodpovednosť vlády. COVID- 19 skôr či neskôr skončí a potom sa bude vyhodnocovať, kto to ako zvládol a za akú cenu. A pokiaľ účet za COVID-19 zaplatia naše deti, tak to nie je správne.

Myslíte týmto na štátny rozpočet na budúci rok a zadlžovanie vo verejných financiách?

K poklesu ekonomiky určite príde. Otázne je, ako by sa tieto riziká dali eliminovať a to je na samostatnú úvahu. Treba však strážiť aj percentá zadlžovania sa, aby sme neskĺzli do polohy, že nám bude jedno, že je tu prepad a aký je veľký. Lebo to budeme musieť  skôr či neskôr vrátiť.

Keby ste boli v parlamente, hlasovali by ste za väčšiu pomoc štátu pre podnikateľov?  Nie je zatiaľ pomalá?

Keď niekomu niečo nedovolíte a zároveň od neho niečo niečo vyžadujete, tak samozrejme, že minca má dve strany a je logické, že podnikateľ  má právo sa brániť a štát povinnosť pomáhať. Keď štát konal neefektívne, tak o to viac by mala byť pomoc adekvátna.

Odkedy vás na augustovom sneme KDH nezvolili za podpredsedu, ste v hnutí len radovým členom. Ste spokojný so svojím vedením, novým predsedom Milanom Majerským? Hľadá dostatočne témy na komunikáciu v médiách? Alebo z vnútrostraníckeho hľadiska?

To sú veľmi citlivé otázky a pre túto chvíľu zastávam stanovisko nekomentovania činnosti nového vedenia.

Od snemu uplynuli tri mesiace…

To je dosť dlhý čas, aj dosť krátky. Uhol pohľadu. Nechcel by som to ale zatiaľ komentovať.

 Ale vy nie ste len v polohe nekomentovania diania v strane, ale nedávno ste hovorili o platforme v rámci KDH, o umiernených. Pohlo sa to s touto myšlienkou niekam ďalej? Pracuje táto skupina aktívne?

Je to diskusná konzervatívna platforma, taký think tank, môžeme to volať  zatiaľ pracovne aj Konzervatívna platforma – umiernení. Ide aj o to, žejtreba niečo robiť. Stále mám chuť niečo robiť. Na našom sneme to skončilo tak, že záujem o moju činnosť nebol dostatočný. Ale ja sa veľmi nerád vzdávam a je tu priestor, aby sme aktívne ponúkali riešenia v kontexte umiernenej konzervatívnej politiky. A to je ambíciou tej platformy.

Na sociálnej sieti žiadate zmenu na pozícii premiéra. A inak ste s vládou ako spokojný?

Treba povedať, že keby sme mali o pár tisíc hlasov viac, tak by sme boli, alebo chceli byť súčasťou vládnej koalície a myslím si, že by to bolo dobré aj pre ňu. V koalícii by sa rozložila sila a element normálnosti by bol silnejší. Nie som deštruktor, v niečom vláde fandím.. Pravda však je, že emočné tsunami vynieslo takto hore Igora Matoviča do funkcie, ktorá je nad jeho rozsah. Sú tu rôzne iniciatívy, za predčasné voľby. Je tu naša iniciatíva, za zmenu na poste premiéra. Tlak v spoločnosti je veľký. Matovičovi sa podarilo nahnevať všetkých. Myslím si, že v koalícii je dosť ľudí, ktorí majú dostatočnú mentálnu výbavu na túto pozíciu.

Zdá sa však, že väčšine verejnosti to už nestačí a 53 percent respondentov podporuje predčasné voľby. Boli by riešením v tejto situácii?

Je to otázka demokracie. Ľudia majú právo dať zástupcom dôveru, ale im ju aj zobrať. Nesúhlasím s názormi, že predčasné voľby sú pomaly protiústavné. Poslancom nikto negarantuje, že budu štyri roky dostávať plat. A keď prídu o dôveru, tak prečo nie. Považujem to za legitímny nástroj v demokratických podmienkach. Skôr by som však  zatiaľ išiel cestou výmeny predsedu vlády.

Kostoly ostávajú otvorené, podnikatelia na to poukazujú ako na protiklad k lyžiarskym strediskám. Neuškodí táto situácia svojim spôsobom veriacim, ak by averzia ďalej stúpala?

Pripúšťam, že môže to niekoho iritovať. Ale rozprávate sa s konzervatívcom. A tak to aj vnímam. Sú medzi nami ľudia, ktorí kostol k životu potrebujú. Moja skúsenosť s kostolom v týchto dňoch je poctivé dodržiavanie epidemiologických opatrení  pomaly na úrovni nemocnice, aspoň ja mám tú skúsenosť. Kostoly nemôžete zatvárať  s ľahkosťou tak ako kaderníctva. Chodilo sa do nich aj za vojny. S tým veľmi opatrne. Ale v istom období už zatvorené boli. A ak to bude nevyhnutné, tak asi zavreté znova budú. Chcem však veriť, že to tak nebude. 

1 komentár

  1. NEJVYSSI CAS. LEBO INAK MATELKO VLADU ROZDRBE. TREBA TAM DAT NADA, HEGERA, ALEBO HOCKOHO SCHOPNEJSIEHO.
    Heh, tak paradoxom je to, ze Matovic sa dostal do politiky cez SAS.
    Je verejne tajomstvo, ze Igor ma psychicke problemy a dokonca sa vraj aj isty cas liecil na Viedenskej klinike Dr. Otta Wagnerra. A o tomto je tak trochu tisko.
    A tu sa praveze divim prezidentke, ze ho poverila zostavenim vlady po poslednych parlamentnych volbach. Urcite musela vediet od SIS o jeho psychickych problemoch a to aky nestabilny a labilny clovek to je.
    SPOMINAM SI ZE AJ KAPITAN DANKO STOZIAROVIC MU VYKRICAL, ZE NEBOL NA VOJNE, LEBO MA MODRU KNIZKU NA HLAVU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 322,104 +2,522 Dnes Úmrtí 7,739 +74 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 59,065 Last updated: 6. marca 2021 - 11:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky