piatok, 26 februára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Zamestnanci v štátnej správe dostanú jednorazovú odmenu a voľno navyše

Zamestnanci v štátnej správe dostanú jednorazovú odmenu a voľno navyše

Zamestnanci v štátnej a verejnej službe si polepšia, budúci rok dostanú jednorazovú odmenu a platené voľno navyše. Informoval o tom vo štvrtok Úrad vlády SR po 4. kole kolektívneho vyjednávania ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, ktorí pri odmeňovaní postupujú podľa zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme na rok 2021 a Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa v štátnej službe na rok 2021.

 Po 4. kole rokovaní splnomocnení zástupcovia zamestnávateľov štátu, Združenia miest a obcí Slovenska a samosprávnych krajov, ako aj splnomocnení zástupcovia Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) SR za zamestnancov dospeli k dohode.

“Tarifné platy pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnej službe sa v roku 2021 vo forme valorizácie síce zvyšovať nebudú, avšak ako kompenzácia bola z iniciatívy predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽANO) schválená jednorazová odmena,” vysvetlil vedúci Úradu vlády Július Jakab. Tá bude zamestnancom vyplatená v decembri vo výplate za november 2021 vo výške 100 eur. Prešiel aj jeden deň plateného služobného, resp. pracovného voľna navyše v prvom polroku 2021.

“Ďalším vyrokovaným benefitom je jedno odstupné nad rámec príslušných zákonov oproti minulým rokom,” dodal Jakab s tým, že služobný, resp. pracovný čas, odchodné či dovolenka ostávajú na úrovni roku 2020. Zároveň sa poďakoval všetkým zúčastneným stranám za konštruktívne rokovania, ktoré sa viedli v duchu vzájomnej úcty a dospelo sa na nich k vzájomnej dohode.

Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová skonštatovala, že kolektívne vyjednávanie bolo náročné aj pre aktuálnu situáciu spojenú s pandémiou ochorenia COVID-19 a z nej vyplývajúcej sociálnej a ekonomickej situácie na Slovensku. “Z tohto dôvodu sa vyjednávanie viedlo až do poslednej možnej chvíle,” poznamenala Uhlerová.

Zároveň Ministerstvo financií (MF) SR na sociálnej sieti zdôraznilo, že prvýkrát v dejinách Slovenska sa budú v roku 2021 platy politických reprezentantov nie zmrazovať, ale dokonca znižovať. “Ministri, poslanci, premiér – všetci pôjdu so svojimi platmi o 420 až 1680 eur dole. Tak to má byť. V časoch krízy má byť vláda príkladom,” vyčíslil a vysvetlil štátny tajomník MF SR Marcel Klimek.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 Úmrtí 6,859 Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 26. februára 2021 - 10:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky