V Británii zaočkovali prvú osobu vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech

0
Deväťdesiatročná Margaret Keenanová, ktorá sa stala prvou osobou, ktorú očkovali v Spojenom kráľovstve proti ochoreniu COVID-19 vakcínou spoločností Pfizer a Biontech, odpovedá na otázky v Univerzitnej nemocnici v anglickom meste Coventry v utorok 8. decembra 2020. (Foto: TASR)

Margaret Keenanová, 90-ročná britská seniorka, sa stala v utorok prvou osobou na svete, ktorá dostala vakcínu proti koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech. Informovala o tom agentúra Reuters.

Keenanová bola zaočkovaná v miestnej nemocnici v meste Coventry v strednom Anglicku v utorok ráno o 7.31 h SEČ, týždeň pred jej 91. narodeninami. “Cítim sa veľmi privilegovane, že som sa stala prvou osobou, ktorú zaočkovali proti COVID-19,” povedala dôchodkyňa. “Je to ten najlepší predčasný darček, aký som si mohla želať. Znamená to totiž, že sa konečne môžem tešiť, že na Nový rok strávim čas s rodinou a priateľmi, keďže som bola väčšinu roka sama,” uviedla.

Britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v utorok 2. decembra oznámil, že vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer je bezpečná na všeobecné použitie. Spojené kráľovstvo si objednalo 40 miliónov dávok tejto vakcíny a prvých 800.000 je od utorka k dispozícii pre prvú fázu očkovania. Vakcínu distribuovali podľa agentúry DPA do 50 nemocníc, a to vzhľadom na jej logisticky náročné uskladnenie, keďže si vyžaduje teplotu mínus 70 stupňov Celzia.

Británia je prvou západnou krajinou, ktorá v rámci boja proti pandémii začala s rozsiahlym očkovaním svojej populácie.

Touto vakcínou sa v najbližších týždňoch nechá zaočkovať aj britská kráľovná Alžbeta II. Spolu s manželom princom Philipom (99) by mali dostať vakcínu v prvej fáze očkovania vzhľadom na svoj vek, keďže ju budú najskôr podávať rizikovým skupinám obyvateľstva vrátane seniorov či zdravotníckeho personálu.

Očkovanie pomocou vlastných vakcín už spustili aj Čína a Rusko.

Britský premiér Boris Johnson na Twitteri v utorok napísal: “Dnes sa začali prvé očkovania na COVID-19 v Británii. Ďakujem našej (Národnej zdravotnej službe) NHS, všetkým vedcom, ktorí tvrdo pracovali na vývoji tejto vakcíny, všetkým dobrovoľníkom a každému, kto dodržiava pravidlá, aby tak ochránil iných. Spoločne túto (pandémiu) porazíme.”

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock podľa Sky News povedal, že je potrebné ešte množstvo práce, no je “skutočne vďačný všetkým, ktorí nás priviedli k tejto chvíli”. “Ak teraz poľavíme, vírus je nanešťastie stále smrteľnou chorobou, až kým nezaočkujeme dostatočný počet ľudí,” varoval. Vyjadril tiež očakávanie, že vzhľadom na logistickú náročnosť dúfa, že distribúcia vakcín do ošetrovateľských zariadení v krajine sa začne do Vianoc.

Stephen Powis z NHS označil vakcinačný program, ktorý v Spojenom kráľovstve v utorok spustili, za “rozhodujúci okamih” v boji s koronavírusom. “Toto je spôsob, ako sa dostať von z epidémie. Toto je spôsob, ako sa vrátiť k normálnemu životu,” vyzdvihol. “Keď vás predvolajú, príďte a nechajte sa zaočkovať, apeloval na ľudí. “Posúvame sa od liečby choroby (COVID-19) ku prevencii,” dodal Powis. Hlavný vedecký poradca britskej vlády Patrick Vallance naznačil, že návrat k normálu by mohol nastať približne v apríli budúceho roku.

V Severnom Írsku sa prvou zaočkovanou osobou touto vakcínou stala 28-ročná zdravotná sestra Joanna Sloanová zamestnaná v nemocnici v Belfaste. Prvým zaočkovaným človekom voči novému koronavírusu vo Walese je údržbár Craig Atkins. V metropole Londýn vakcínu podali ako prvému 90-ročnému Georgeovi Dyerovi.

Jedným z prvých zaočkovaných obyvateľov Anglicka bol 81-ročný muž menom William Shakespeare z grófstva Warwickshire, upozorňuje agentúra Reuters. Vakcínu dostal v univerzitnej nemocnici v meste Coventry, vzdialenom len zhruba 32 kilometrov od Stratford-Upon-Avon, kde sa narodil jeho menovec, svetoznámy dramatik.

V Škótsku ako jednu z prvých zdravotníkov zaočkovali lekárku Katie Stewartovú, píše na svojej webstránke stanica BBC. “Novú vakcínu testovali na viac než 43.000 ľuďoch na celom svete, a preto sa skutočne teším, že som jednou z prvých osôb, ktoré ju dostali v rámci (regiónu) Scottish Borders,” povedala. Škótska premiérka Nicola Sturgeonová pri príležitosti spustenia očkovacieho programu vyzvala všetkých obyvateľov, aby boli trpezliví a naďalej dodržiavali protipandemické pravidlá.

- Reklama -