štvrtok, 4 marca, 2021
5.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Do Iránu prišiel nový šéf sýrskej diplomacie Faisal Mikdád

Do Iránu prišiel nový šéf sýrskej diplomacie Faisal Mikdád

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf sa v pondelok stretol v Teheráne so svojím sýrskym rezortným partnerom Faisalom Mikdádom. Ide o Mikdádovu prvú oficiálnu zahraničnú cestu v ministerskej funkcii, uviedla agentúra AFP.

Obaja politici rokovali o “bilaterálnych, regionálnych a medzinárodných záležitostiach, ako aj o spoločnom boji proti terorizmu”, uviedlo iránske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Zaríf zdôraznil nutnosť “ostražitosti a konzultácií” medzi Iránom a Sýriou vzhľadom na “nedávny vývoj a situáciu v regióne”, dodal rezort iránskej diplomacie.

Mikdád, ktorý 22. novembra nahradil vo funkcii zosnulého Walída Mualima, pricestoval do Teheránu už v nedeľu v noci. Očakáva sa, že počas nasledujúcich niekoľkých dní sa stretne s ďalšími poprednými predstaviteľmi Iránu.

Irán je stabilným podporovateľom sýrskeho prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne, ktorá pustoší krajinu od roku 2011. Konflikt si vyžiadal už viac než 380.000 mŕtvych a vyše polovicu obyvateľstva Sýrie donútil opustiť svoje domovy.

Mikdád (66) je rovnako ako jeho predchodca kariérnym diplomatom, Asadovým blízkym dôverníkom a ostrým kritikom opozície. Od roku 2006, keď sa stal námestníkom ministra zahraničných vecí, zastupoval Sýriu na konferenciách po celom svete.

Mikdád sa ujal funkcie šéfa diplomacie v čase, keď je sýrska vláda medzinárodne ešte stále veľmi izolovaná, a to napriek nedávnym snahám o normalizáciu vzťahov s krajinami Perzského zálivu. V roku 2018 opätovne otvorili v Damasku svoje veľvyslanectvo Spojené arabské emiráty, následne aj Bahrajn.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 04:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky