pondelok, 5 decembra, 2022
5.8 C
Bratislava
ÚvodArénaVatikán: Pápež František po škandáloch modernizuje finančný úrad

Vatikán: Pápež František po škandáloch modernizuje finančný úrad

Pápež František po finančných škandáloch, vrátane prebiehajúceho interného vyšetrovania korupcie, zmodernizoval finančnú spravodajskú jednotku boja proti praniu špinavých peňazí Svätej stolice, informovala agentúra AP s odvolaním sa na predstaviteľov Vatikánu.

Zmeny sa týkajú riadenia a organizácie Úradu pre finančné informácie (AIF), ktorý premenovali na Úrad pre dohľad a finančné informácie (ASIF), uviedol Vatikán.

Šéf zmodernizovaného úradu Carmelo Barbagallo, ktorý pôsobil ako vysoký poradca riaditeľstva bankového a finančného dozoru talianskej centrálnej banky – Banca d’Italia, uviedol, že zmeny, ktoré nariadil pápež František v podobe nového štatútu, posilnia zodpovednosti tohto subjektu, ktoré má v oblasti finančného dohľadu.

František, ktorý stavia na úsilí svojho predchodcu Benedikta XVI., ma v úmysle priniesť do Vatikánu viac zodpovednosti a transparentnosti.

ASIF bude pôsobiť v troch oblastiach: ostražitosť, pravidlá a právne záležitosti, a finančné informácie. Podľa nového štatútu zahŕňajú funkcie úradu “dohľad zameraný na prevenciu a boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu”.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -