Bittó Cigániková: Ministri by robili svoju prácu lepšie, ak by im do toho premiér nezasahoval

0
poslankyňa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS) Foto: TASR

Ministri by robili svoju prácu lepšie, ak by im do toho premiér nekafral, hovorí na margo sporu medzi ministrom školstva a premiérom o termíne návratu detí do škôl predsedníčka zdravotníckeho výboru a poslankyňa za SaS Janka Bittó Cigániková. Pre ParlamentneListy.sk potvrdila svoju verziu ako to bolo s telefonátom Igora Matoviča Branislavovi Gröhlingovi…

Ste rada, že koalícia má za sebou voľbu generálneho prokurátora?

Samozrejme. Teším sa na výsledky jeho práce. 

Utuží presvedčivé zvolenie Maroša Žilinku do tejto funkcie vzťahy v koalícii?

Určite ich nenaruší.

Myslel to Igor Matovič vážne, že buď jednotná voľba celej koalície, alebo končí?

To sa musíte spýtať Igora Matoviča.

Viacerí hovoria o tom, že odloženie návratu detí do školy je vecou vyrovnávania si účtov medzi politikmi a nie odborným názorom. Včera bola koaličná rada a premiér na nej nebol a o školách sa nerozhodlo, problém sa posunul. Nesvedčí to až o prílišnej závislosti na jeho názore?

Som presvedčená, že by mnohí ministri robili svoju prácu lepšie, ak by im do toho pán premiér nezasahoval.

Zlepšia sa aj vaše osobné vzťahy s ním?  Opäť vám pejoratívne pripomenul vaše priezvisko. Prečo podľa vás pokračuje v tých osobných narážkach na vašu osobu?

To sa musíte spýtať Igora Matoviča. Ja to pre dobro koalície nerobím, aj keď by som si samozrejme vedela pekne zgustnúť. Koalícia má však prednosť. 

Plánujete nejaké “opatrenie”? :)

Nerozumiem ako to myslíte. Moje posledné opatrenie bolo zahrnutie dlhovej brzdy nemocníc do oddlžovania a podarilo sa. Najbližšie opatrenie bude tlak na zmenu financovania v zdravotníctve. Verím, že bude úspešný. 

Osobnejšiu skúsenosť s ním už má aj Branislav Gröhling. Myslíte si, že koalícia tieto ataky ustojí? 

Ako vidíte, robíme pre to všetko. To však neznamená, že nepovieme svoj názor alebo neponúkneme riešenie. Veríme, že to premiér začne prijímať ako súčasť férovej spolupráce a prestane útočiť na každého s iným názorom, alebo lepším riešením. 

Ako to teda bolo s tým tlakom na ministra školstva? Bol ten telefonát, pri ktorom ste boli?

Bolo to presne tak, ako som napísala. (Janka Bittó Cigániková k tomu na sociálnej sieti napísala: ,,…som sedela nedávno vedľa Braňa Gröhlinga, keď mu volal premiér s otázkou, či si všimol, že školy neotvoril. Vraj, ak Braňo chce, aby ich otvoril, má sa Sulík ospravedlniť .”)

- Reklama -