pondelok, 8 marca, 2021
1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna AKTUALIZOVANÉ Kauza úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova: na ŠTS má záverečnú reč Zsuzsová

AKTUALIZOVANÉ Kauza úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova: na ŠTS má záverečnú reč Zsuzsová

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje v utorok hlavné pojednávanie v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. So svojou záverečnou rečou má vystúpiť obžalovaná Alena Zsuzsová.

Obžalovaná Alena Zsuzsvá a obhajca Štefan Neszméry v pojednávacej miestnosti Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici. Foto: TASR

Utorkové pojednávanie začalo záverečnou rečou obžalovaného Romana Ostružlíka, nasledovať majú záverečné reči zvyšných obžalovaných. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v pondelok (30.11.) navrhol obžalovaným 25-ročné tresty odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Obžaloba okrem Romana Ostružlíka, ktorý mal byť objednávateľom vraždy, viní aj sprostredkovateľku Alenu Zsuzsová a Vladimíra Mosnára. V prípade Vladimíra Mosnára má ísť o súhrnný trest, keďže je už odsúdený za inú násilnú trestnú činnosť.

Zsuzsová odmieta vinu

Zsuzsová odmieta vinu a tvrdí, že jej obžaloba sa nezakladá na pravde. V úvode svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici povedala, že jej obvinenie je založené na zavádzajúcej výpovedi svedka Zoltána Andruskóa, odsúdeného v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka.

Obžalovaná Alena Zsuzsová vo svojej záverečnej reči spochybňuje výpoveď svedka Zoltána Andruskóa a tvrdí, že “vraždu Lászlóa Basternáka si nikdy neobjednala”. Odmieta aj motív vraždy, ktorým má byť politická rivalita a pripomína, že Basternáka pred jeho domom zavraždili mesiac po parlamentných voľbách v roku 2010. Podľa Zsuzsovej je svedectvo Andruskóa plné protichodných výpovedí a klamstiev.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 má byť obžalovaný Roman Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Alena Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Alenu Zsuzsivú oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 +396 Dnes Úmrtí 7,921 +85 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 8. marca 2021 - 20:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky