Poslanci za SaS majú štyroch favoritov na post generálneho prokurátora

0
Na snímke rokovacia sála parlamentu. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS majú štyroch favoritov na post generálneho prokurátora, za ktorých by boli ochotní v parlamente hlasovať. Pre TASR to uviedla predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová. Predpokladá, že aj zvyšné strany prídu so svojimi štyrmi kandidátmi. Mená nechcela konkretizovať. Užší výber mien má aj Za ľudí. Sme rodina a OĽANO zatiaľ nechcú predvýber kandidátov. O post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR sa uchádza sedem kandidátov.

„Poslanci splnomocnili predsedu strany Richarda Sulíka na štyroch kandidátov, ktorých má splnomocnenie za nás ponúknuť, že za tieto štyri mená sme ochotní v parlamente hlasovať. Tento kľúč bol ako rozumné východisko predložený ostatným koaličným stranám, takže predpokladám, že každý s takýmto návrhom na rokovania bude schopný prísť,” uviedla Zemanová pre TASR.

Zemanová verí, že pri štyroch menách zo štyroch strán sa nájde prienik takého kandidáta, za ktorého sa budú môcť poslanci postaviť. Za ideálnu považuje dohodu na jednom mene v koalícii ešte pred prvým kolom voľby.

Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš reagoval, že hnutie nemá okruh preferovaných kandidátov. „Mali by sme brať do úvahy všetkých kandidátov,” dodal. Hnutie sa podľa neho chce pokúsiť dohodnúť na jednom spoločnom kandidátovi. Poslanci zo strany Za ľudí si už urobili užší výber mien s vnútorným poradím.

Hnutie Sme rodina nejde do rokovaní so žiadnym predvýberom, potvrdil šéf klubu Peter Pčolinský. „Chceme sa dohodnúť s partnermi na koaličnej rade na spoločnom kandidátovi, nejdeme so žiadnym predvýberom. Ideme si vypočuť ich predstavy, pretože sme ich doteraz nepočuli,” priblížil pre TASR.

Voľba kandidáta na generálneho prokurátora má byť 1. decembra o 11.00 h. Pôvodne mal parlament voliť kandidáta v stredu. O funkciu majú záujem prokurátor GP Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident SR.

- Reklama -